24 października 2010 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się finisaż wystawy Robert Morris. Uwagi o rzeźbie. Obiekty, instalacje, filmy. Wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi jest pierwszym indywidualnym pokazem prac Roberta Morrisa w Polsce. Artysta, wraz z Donaldem Juddem stworzył podstawy minimalizmu, jednak jego bogata twórczość tak artystyczna, jak i teoretyczna wykracza daleko poza schematyczne ramy kierunku.
Na wystawie prezentowane są ważne obiekty z lat 60.: klasyczne formy postaciowe takie jak Two Columns czy Untitled (Three L-Beams), prace wynikające z koncepcji anty-formy – Untitled (Felt Piece) czy Threadwaste. Jedną z kluczowych prac na wystawie jest instalacja Hearing, gdzie w przestrzeni zaimprowizowanego pokoju przesłuchań cytaty, odniesienia i parafrazy tekstów współczesnych artystów, autorów i myślicieli (między innymi Ludwiga Wittgensteina, Michela Foucaulta, Marcela Duchampa, Jorge Luis Borgesa czy Claude’a Lévi-Straussa) posłużyły Morrisowi do stworzenia polifonicznego dialogu na temat kondycji nowoczesnej kultury. Pokazany jest również wybór filmów Morrisa, miedzy innymi Wisconsin, Neo Classic czy Exchange, a także zapisy performansów z lat 60. – Site, Arizona czy Waterman Switch.
W ramach wystawy powstała również nowa praca w przestrzeni miejskiej. Labirynt, będący powracającym, lecz ewoluującym projektem w praktyce Morrisa, został zrealizowany w odmiennym niż dotychczas materiale.
Wystawa ma charakter przestrzennego eseju, który można czytać w kontekście prac teoretycznych Morrisa. Po raz pierwszy ukażą się one w tłumaczeniu na język polski w ramach trzytomowego wydawnictwa towarzyszącego wystawie. W skład pierwszego tomu wchodzą cztery części Uwag o rzeźbie, Antyforma, Ulica Indiana czy Rozmiar ma znaczenie. Drugi tom będzie zawierał tłumaczenie stenogramu z instalacji Hearing, jak i esej profesora Gregora Stemmricha na temat tejże pracy. Trzeci tom będzie próbą odczytania twórczości Roberta Morrisa w kontekście tradycji awangardowej reprezentowanej przez historię Muzeum Sztuki – zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i w postaci kolekcji prezentowanej na wyższych piętrach ms2.
24 października 2010 roku
Muzeum Sztuki w Łodzi – ms2
ul. Ogrodowa 19, Łódź