W dniach od 12 do 14 listopada 2010 roku w Warszawie odbędzie się IV Projekt II edycji Festiwalu Mazovia Goes Baroque.
Aktualizacja z dnia 11 listopada:
Koncert Vivy Biancaluny Bifffi z powodu nagłej choroby artystki został odwołany.
W listopadzie w Warszawie wystąpią: Trio AnPaPié z Alice Piérot z Francji, Viva Biancaluna Biffi z Włoch, Midori Seiler z Niemiec, Les Voix Humaines z Kanady i Francuzka Amadine Beyer.
Midori Seiler to gwiazda muzyki dawnej, koncertmistrzyni i solistka Akademie für alte Musik Berlin oraz belgijskiej orkiestry Anima Eterna. Przez wielu obserwatorów sceny muzyki dawnej uznawana jest za najoryginalniejszego muzyka grającego dziś na skrzypcach historycznych. Duet viol da gamba, Les Voix Humaines, to interpretatorki francuskiej i niemieckiej muzyki gambowej. W Kanadzie Les Voix Humaines zyskały tak dużą popularność, że otworzyło im to drogę do stworzenia własnego festiwalu. Viva Biancaluna Biffi, włoska fidelistka i śpiewaczka to jedna z najwybitniejszych interpretatorek uwielbianych przez publiczność hiszpańskich i portugalskich cating.
Grudniowy finał należeć będzie do Amandine Beyer – liderki wielu francuskich orkiestr, obecnie prowadzącej własny zespół Gli Incognito. Ostatnie koncerty II edycji Mazovia Goes Baroque zdominują trzej panowie – dwóch z nich penetruje tajemnice geniuszu tego trzeciego – Jana Sebastiana Bacha. Duński klawesynista Allan Rasmussen na koniec tegorocznego festiwalu zagra Wariacje Goldbergowskie, natomiast francuski lutnista Eric Bellocq – dzieła lutniowe lipskiego kantora.
Festiwal Mazovia Goes Baroque zainicjowany w 2009 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia, to forma prezentacji muzyki dawnej w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego, docierająca za pośrednictwem transmisji i retransmisji realizowanych przez Program 2 Polskiego Radia do słuchaczy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Głównym bohaterem pierwszej edycji festiwalu była orkiestra Arte dei Suonatori należąca do czołówki polskich i europejskich zespołów barokowych wraz ze współpracującymi z nią znakomitymi solistami i dyrygentami.
W roku 2010 roku zaplanowano sześć trzydniowych cykli koncertowych – projektów, które będą się odbywać w Studio Koncertowym Polskiego Radia – centrum festiwalu oraz w kilku miejscach na terenie Mazowsza. Każdy projekt w Studio im. Witolda Lutosławskiego, to trzy wieczory – maratony koncertowe – podczas każdego wieczoru odbywają się dwa koncerty. Artyści zaproszeni do udziału w poszczególnych projektach, w ciągu trzech dni prezentują się dwu- lub trzykrotnie, za każdym razem w innym repertuarze. Wybrane koncerty odbywają się także poza Warszawą.
Programy festiwalu obejmują szeroki repertuar muzyki dawnej, odchodząc w kilku przypadkach od tytułowego baroku i sięgając po muzykę z jednej strony średniowiecza, a z drugiej klasycyzmu. Dominują koncerty kameralne i recitale. Jednym z wątków programowych jest ukazanie w perspektywie historycznej elementów estetyki muzycznej, które znalazły swoją kulminację w twórczości Fryderyka Chopina. W ten symboliczny sposób festiwal nawiązuje do 200. rocznicy urodzin kompozytora.
12 – 14 listopada 2010 roku
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
ul. Elektoralna 12, Warszawa