23 października 2010 roku w Warszawie odbędzie się madeinpoznan.noc. Projekt ten to intensywna dawka kultury tworzonej poza instytucjami. Po sukcesie dwóch poprzednich edycji wydarzenia, które dobitnie unaoczniły społeczny potencjał kultury tworzonej przez poznańskich artystów i twórców niezależnych, chcemy pokazać jak to się robi także w Warszawie. Desant poznańskich artystów skupionych wokół Federacji madeinpoznan.org podejmie próbę przejęcia, choćby na jeden wieczór, kulturalnej władzy nad stolicą. A to wszystko za sprawą prawdziwie interdyscyplinarnego programu pełnego muzyki, teatru, komiksu, filmu i sztuk wizualnych, w ciągu jednej nocy 23 października 2010 roku, w kilkunastu miejscach w Warszawie.
Wydarzeniem madeinpoznan.noc będzie zapewne program teatralny wykorzystujący potencjał Poznania jako zagłębia teatrów niezależnych. Zobaczyć będzie można zarówno zespoły już uznane i cenione na teatralnej mapie Polski, jak i młodsze grupy. Specjaliści od nietypowego dialogu z przestrzenią i widzem, czyli Teatr Usta Usta Republika, zaproszą do udziału w spektaklu 777. Udział w grze jest dobrowolny, ale stawka wysoka. Rozpoczyna się gra w kasynie-loterii zaaranżowanym przez organizację, która czuwa nad przebiegiem gry i losów świata. Natomiast spektakl OUN to solowy projekt Katarzyny Pawłowskiej. Współtwórczyni Teatru Porywacze Ciał, postawiła w nim na bezpretensjonalność i obnażenie teatralnej pustki oraz strachu o czym tu mówić i kim być w teatrze? Zaprezentowany zostanie także awangardowy teatrzyk kukiełkowy dla dorosłych autorstwa Kuby Kaprala oraz happening LAST MINUTE Teatru Strefa Ciszy, nawiązujący do działań interwencyjnych grupy w przestrzeniach miejskich. W ramach projektu TROP: DANCE AS ART choreografka i tancerka Iwona Pasińska z grupy Movements Factory zaprosiła do współpracy wybitnego pianistę Macieja Grzybowskiego oraz tancerzy posługujących się różnorodnymi technikami, by wspólnie zmierzyć się z muzyką Pawła Szymańskiego oraz istotą sztuki tańca opartą na ciągłym agonie.
W nurcie sztuk wizualnych na wystawie Brudne kwiaty zaprezentujemy poznańskich artystów młodego pokolenia związanych z Galerią STARTER oraz z kuratorską praktyką Pauliny Płacheckiej. W przestrzenie Galerii LETO wprowadzimy klimat mroku i zła oraz przeczucia czegoś nadprzyrodzonego i nieprzewidywalnego.
Zaprezentowane zostaną projekcje video, instalacje, fotografie oraz malarstwo Mariusza Gutowskiego, Sebastiana Krzywaka, Pauliny Płacheckiej, Marice Cervicek, Anny Sobkowiak, Agnieszki Grodzińskiej, Jakuba Czyszczonia, Honzy Zamojskiego, Piotra Łakomego, Romana Soroko oraz Michała Grochowiaka. Po wernisażu zapraszamy do 1500 m2 na koncert Masturbatora najmroczniejszego i najbardziej satanistycznego z zespołów.
Ciekawie zapowiada się także nurt filmowy, w ramach którego można zobaczyć obejrzeć przegląd najlepszych filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych TRANZYT. Zobaczyć będzie można także filmy z dorobku poznańskiej Pracowni Socjologii Wizualnej UAM, która realizuje własne socjowizualne projekty oraz wypracowuje bazę teoretyczną do analizy wizualnych aspektów społecznej rzeczywistości. Pokazany zostanie również film Julii Szmyt opowiadający o eksperymencie teatralno-socjologicznym, pt.: Casting do filmu GRA oraz premierę trzeciego filmu twórców projektu Poznań, I love you pokazujące stolicę Wielkopolski w technice stop motion. W nurcie filmowym zobaczyć będzie można animacje Szymona Kabały, Roberta Procha i Pawła Prewenckiego oraz znakomite filmy Design-Generation. Dla wszystkich zainteresowanych tym, co w poznańskim kinie piszczy, przygotowanoy platformę FILM LOVA zaaranżowaną jako przestrzeń spotkań oraz prezentacji poznańskich festiwali, wydawnictw i inicjatyw filmowych.
Nie lada gratką dla fanów grafiki i komiksu będzie nurt komiksowy przygotowany przez poznańskich specjalistów tej dziedziny, czyli autorów projektu CENTRALA – Sztuka Komiksu Europy Środkowej oraz organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA. Przedstawione zostaną prace najciekawszych młodych twórców z Poznania w ramach serii wystaw Poznańskie Profile Komiksowe. Będzie to swoista kontynuacja pierwszej na świecie komiksowej mapy miejskiej, której zadniem było zebranie profili wszystkich artystów komiksowych, inicjatyw, galerii, wydawnictw, czasopism i wydarzeń poświęconych komiksowi w Poznaniu.
W Centralnym Basenie Artystycznym zaprezentujemy wyjątkowy na skalę polską zbiór komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu obejmujący unikalne komiksy europejskie i amerykańskie oraz ziny komiksowe wydawane przez samych twórców. W Klubokawiarni Kawangarda będziemy mieli okazję zobaczyć prace znanego grafika i satyryka Henryka Derwicha drukowane w poznańskiej prasie od lat 50-tych. Natomiast w ramach publikacji EAST COVER widzowie spotkaja się z poznańskimi incjatywami komiksowymi, które na skalę międzynarodową wyróżnia łączenie ambitnych nurtów gatunku oraz promocją komiksografii środkowoeuropejskiej. Prezentacji towarzyszyć będzie powstawanie komiksowego fresku KOZŁY kontra SYRENKA tworzonego przez poznańskich i warszawskich artystów.
W ramach madeinpoznan.noc swoje produkcje zaprezentują poznańscy artyści z kręgu elektroniki oraz wybitni jazzowi i awangardowi instrumentaliści. Wszyscy zaproszeni do udziału w projekcie muzycy pochodzą z Poznania. Wszyscy komponują i wykonują własne utwory. W ciągu jednej nocy będziemy mieli okazję usłyszeć koncerty kilku zespołów, penetrujących rejony szeroko pojętej muzyki improwizowanej, takich jak: TFARUK, YAZZBOT MAZUT, HERA a nawet współczesnej cyganistyki, czyli zespół THE TSIGUNZ. Natomiast prezentacja poznańskiej sceny elektronicznej nie będzie standardowym koncertem a raczej instalacją muzyczną z udziałem żywych instrumentów oraz wizualizacji. Do projektu zaprosiliśmy muzyków takich jak: Grabek czy Mooryc oraz tych związanych z labelem 3LOOP Rec czy kolektywem City Inside Art wraz z towarzyszącymi im VJ-ami. Wydarzeniem będzie z pewnością projekt GRABEK z zupełnie nowym materiałem i gościnnym występem Dagi Gregorowicz i Tomka Osieckiego.
madeinpoznan.noc to kolejny krok prezentujący potencjał poznańskiej kultury tworzonej poza instytucjami. To siła wielu twórców kultury i organizacji pozarządowych, które się wzajemnie wspierają i współpracują, zamiast widzieć w sobie konkurencję. To próba przewartościowania myślenia o polityce kulturalnej opartej na tradycyjnym prymacie instytucji. madeinpoznan.noc to przede wszystkim twórcza współpraca samoorganizującego się środowiska twórców działającego poza instytucjami.