Od 4 listopada 2010 roku do 7 kwietnia 2011 roku będzie trwał cykl wykładów Wawel znany i nieznany w Zamku Królewskim na Wawelu.
Kolejny już rok Zamek Królewski na Wawelu organizuje cykl wykładów Wawel znany i nieznany. Tegoroczne spotkania mają przypomnieć o związkach Wawelu z Włochami. Powiązania te, to nie tylko barwna i owiana wieloma legendami królowa Bona Sforza, ale także praca wielu włoskich artystów, widoczna choćby w architekturze zamku. Wiele cennych eksponatów wawelskiego muzeum pochodzi z Włoch: meble pałacowe, majolika, oraz zbiór niezwykły – kolekcja włoskiego malarstwa wczesnorenesansowego, dar rodziny Lanckorońskich. Raz w miesiącu, w czwartkowe popołudnia można będzie posłuchać o wszystkim co łączy Wawel z Włochami.
Prof. dr hab. Jan K. Ostrowski, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, wprowadzi słuchaczy w zagadnienie architektury zamku i kaplicy Zygmuntowskiej, w których spotykają się włoskie i lokalne elementy. Cykl zakończy wykład dotyczący prac podjętych przez wawelską pracownię konserwacji malarstwa. Dzięki temu programowi obrazy podarowane przez prof. Karolinę Lanckorońską odzyskały dawną świetność. Spotkanie to będzie połączone z pokazem odnowionych dzieł.
Program 2010/2011
4 listopada 2010 r., prof. dr hab. Jan Ostrowski Włoskie i lokalne elementy w architekturze Zamku Królewskiego i kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu
16 grudnia 2010 r., dr Joanna Winiewicz-Wolska Karol Lanckoroński, kolekcjoner malarstwa włoskiego
20 stycznia 2011 r., Dorota Gabryś Majolika w zbiorach wawelskich
17 lutego 2011 r., dr Magdalena Piwocka Klejnoty królowej Bony
17 marca 2011 roku, Stanisława Link-Lenczowska Włoskie meble w zbiorach wawelskich
7 kwietnia 2011 r., Pracownia konserwacji malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu Konserwacja kolekcji Lanckorońskich. Wystawa i wykład
wykłady rozpoczynają się o godz. 17.00 w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku Królewskiego na Wawelu