W dniach 9 i 10 listopada 2010 roku w przestrzeni publicznej Warszawy będzie można oglądać audiowizualny projekt Krzysztofa Wodiczki Projekcja weteranów wojennych.
Projekcja weteranów wojennych Krzysztofa Wodiczki to projekt realizowany w różnych miejscach Warszawy, przy użyciu zdemilitaryzowanego pojazdu wojskowego typu Honker Skorpion 3. Stanowisko bojowe w tylnej części pojazdu zostało zastąpione specjalnie zaprojektowanym stanowiskiem projekcyjnym ze sprzętem audiowizualnym, za pomocą którego wystrzeliwane są dźwięki słów i obrazy tekstów. Wyświetlane na fasadach warszawskich budynków teksty mówią o problemach polskich weteranów wojennych i ich rodzin. Projekcja była poprzedzona warsztatami z udziałem weteranów podczas których realizowane były nagrania dźwiękowe. Materiał wybrany przy aprobacie uczestników warsztatów został przetworzony na audiowizualną projekcję za pomocą specjalnie opracowanego programu komputerowego.
Projekcja warszawska to kolejna realizacja Krzysztofa Wodiczki dotycząca weteranów wojennych. Pierwsza miała miejsce w Denver w 2008 roku podczas Narodowego Konwentu Partii Demokratycznej. W polskiej wersji projektu artysta daje możliwość mówienia polskim weteranom z Iraku i Afganistanu, którzy swoimi głosami i tekstami walczą o zrozumienie ich wojennych i powojennych przeżyć, ich sytuacji egzystencjalnej związanej z trudnościami powrotu do cywilnego życia.
Krzysztof Wodiczko jest autorem przeszło 80 projekcji zrealizowanych w różnych miejscach świata, w przestrzeniach miejskich na fasadach budynków i pomnikach, które ożywiał obrazami i głosami bezdomnych, imigrantów, ofiar przemocy domowej i mniejszości spychanych na margines życia publicznego. Jest również twórcą pojazdów i instrumentów umożliwiających wypowiedzenie się, zaznaczenie swojej obecności w przestrzeni publicznej tym, którzy pozbawieni praw pozostają niemi i niewidoczni. Artysta multimedialny, teoretyk sztuki, wykładowca akademicki, był dyrektorem Center for Advanced Visual Studies, MIT (Cambridge, Massachusetts), obecnie kieruje programem Art, Design, and the Public Domain, Harvard University, wykłada również w SWSP w Warszawie.
9 listopada 2010 r.
godz. 19.00 Krakowskie Przedmieście, ul. Oboźna 11
godz. 21.00 Teatr Wielki – Opera Narodowa, Pl. Teatralny 1
10 listopada 2010 r.
godz. 19.00 Politechnika Warszawska, Pl. Politechniki 1
godz. 21.00 Biblioteka Narodowa. Zakład Zbiorów Specjalnych (Pałac Krasińskich), Pl. Krasińskich 3/5
Kurator: Bożena Czubak