W dniach od 17 do 21 listopada 2010 roku w Warszawie odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania Wędrowni rapsodzi, wędrujące wątki.
Grupa Studnia O. zaprasza do Warszawy na międzynarodowy festiwal opowieści, podczas którego do stolicy zjadą artyści z całego świata – opowiadacze, pieśniarze, współcześni aojdowie, rapsodzi, znani i uznani nie tylko w kręgu sztuki opowiadania, ale i teatru. Ideą wydarzenia jest pokazanie publiczności zarówno tradycyjnych praktyk opowiadania, jak i współczesnych miejskich opowiadaczy.
W tym roku Festiwal tematycznie związany jest z Grecją i przestrzenią Morza Śródziemnego. Historie przygotowane pod hasłem Wędrowni rapsodzi, wędrujące wątki przywołują Grecję jako kolebkę europejskiej kultury, obszar, z którego wyrasta tradycja opowiadania.
Program festiwalu obejmuje 14 spektakli dla dorosłych i dzieci, w tym tradycyjną Noc opowieści, na której zaprezentują się wszyscy uczestnicy Festiwalu. Stelios Pelasgos, grecki opowiadacz, uczony, muzyk, który od wielu lat pracuje nad tradycyjnymi formami epickimi i skutecznie szuka sposobów wykonywania tych opowieści, pokaże podczas Festiwalu widowisko Tak wielu bogów, tak niewielu ludzi. Grecja od Homera do współczesności. W spektaklu towarzyszy mu żona, Dominiki Mavridou, instrumentalistka grająca na kanun, znawczyni wielu muzycznych tradycji: starogreckiej, bizantyjskiej, orientalnej. Dido Lycoudis z Francji (Greczynka urodzona w Etiopii) przywoła na festiwalowej scenie starogreckimi słowami Błagalnice Ajschylosa, natomiast Slobodan Marković, tradycyjny śpiewak i instrumentalista z Serbii, zaśpiewa stare epickie południowosłowiańskie pieśni o miłości i śmierci, o czułości i okrucieństwie, a Nefissa Benouniche z Algierii zaprezentuje w Warszawie Maghrébinades – opowieści pochodzące właśnie stamtąd.
Bruno de La Salle, opowiadacz z Francji, jeden z najważniejszych animatorów ruchu opowiadania w swoim kraju, zaprosi na wiele godzin w świat bohaterów i bogów – świat Odysei. Ewa Benesz będzie mówić Księgę XII Pana Tadeusza i dzielić się doświadczeniami niezwykłych wypraw, które odbywała po wsiach wschodniej Polski w latach 80., gromadząc ludzi, by słuchali epopei narodowej. A Jihad Darwish z Libanu zabierze widzów na wybrzeże Afryki Północnej i na bliski Wschód, by przypomnieć o nieeuropejskim, drugim brzegu Morza Śródziemnego.
17-21 listopada 2010 roku
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
ul. Jazdów 1, Warszawa