8 grudnia 2010 roku w Warszawie odbędzie się konferencja Wirtu@lna kultura –prawne aspekty rozpowszechniania treści w cyberprzestrzeni. Organizatorem konferencji jest MJ TRAINING Prestiżowe szkolenia oraz Kancelaria Prawna Moniki Brzozowskiej.
Czy prawo autorskie zablokuje dostęp do kultury?
Pretekstem do zorganizowania Konferencji jest próba odpowiedzi na pytanie Czy prawo autorskie zablokuje dostęp do kultury. Wstęp do polskiego wydania najsłynniejszej książki Lawrence Lessiga zatytułowano: Kultura chce być wolna. Podczas Konferencji prawnicy i ludzie kultury poruszą najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa autorskiego w kulturze oraz wiele innych zagadnień niezwykle istotnych dla instytucji kultury.
Jest to pierwsza tego typu Konferencja, ukazująca w sposób holistyczny problematykę rozpowszechniania treści w sieci, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów instytucji kultury (muzealia, eksponaty, fotografie, zbiory biblioteczne itp.). Konferencja ma wymiar praktyczny. Wszyscy prelegenci, z autopsji, znają problemy związane z digitalizacją zbiorów oraz prezentacją treści na stronach internetowych instytucji kultury.
Udostępnianie dóbr kultury w Internecie to wyzwanie, ale jednocześnie olbrzymi problem prawny. Tu nic nie jest oczywiste. Czy można digitalizować zbiory? Czy katalogi on-line są dopuszczalne jako forma promocji wystawy? Czy legalne jest pokazywanie wizerunków muzealiów w Internecie? Jak to naprawdę jest z biblioteką cyfrową? Jak wykorzystać kruczki prawne dla upowszechniania kultury. Odpowiedzi na te pytania padną podczas Konferencji.
Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich, którzy interesują się regulacjami polskiego prawa w zakresie rozpowszechniania dóbr kultury oraz tych, którym wolność kultury nie jest obojętna. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat poświadczający udział w konferencji.
Wirtu@lna kultura –prawne aspekty rozpowszechniania treści w cyberprzestrzeni
Warszawa, dnia 8 grudnia 2010 r.