6, 7, 13 i 14 listopada 2010 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Ochota w Warszawie będzie można zobaczyć Spektakl Teatru Praskiego Wariactwa według Czechowa w reżyserii Marcina Kwaśnego. W obsadzie zobaczymy po raz pierwszy Małgorzatę Lewińską.
Spektakl miał premierę 15 maja 2009 roku w Teatrze Ochoty. W tym samym roku znalazł się w gronie 6 spektakli zaproszonych do udziału w XIII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie. W ubiegłym sezonie jedno z przedstawień zostało opatrzone audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących, a jedno było w całości tłumaczone na angielski. Spektakl gościł również na scenie Amfiteatru na Bemowie.
Skąd się wzięły Wariactwa? – tłumaczy reżyser Marcin Kwaśny
Dwóm jednoaktówkom Antoniego Czechowa: Niedźwiedziowi i Oświadczynom nadałem wspólny tytuł: Wariactwa według Czechowa, gdyż uważam. że bohaterowie tych sztuk z pozoru zdystansowani do życia i kierujący się zdrowym rozsądkiem, przy zderzeniu wzajemnych postaw i osobowości ulegają burzy uczuć na tyle silnej, że ta rodzi w nich pewien rodzaj pozytywnego szaleństwa lub jeśli można mi użyć młodzieżowego slangu rodzaj zakręcenia.Bohaterowie sami się temu szaleństwu w sobie dziwią ale wyjść z niego nie mogą. Mam nadzieję,że widzowie także ulegną magii tych pozytywnych wariactw i wraz z bohaterami długo nie będą mogli wyjść z zadziwienia.
Spektakl składa się z dwóch jednoaktówek Antoniego Czechowa: Niedźwiedź oraz Oświadczyny. Pierwsza z nich opowiada o miłosnych perypetiach młodej, atrakcyjnej wdowy i gburowatego porucznika o wódczanym nazwisku Smirnow. Oboje niezwykle temperamentni i żywiołowi wydają się być bardzo silni. Jednak gdzieś głęboko pełni są obaw przed odtrąceniem i samotnością. Dlatego też między bohaterami powstają burzliwe relacje.
Bohaterowie drugiej jednoaktówki sami są winni wszystkim nieporozumieniom, w jakie zostają uwikłani. Przez swoją małostkowość i zapatrzenie w siebie, nie potrafią wysłuchać drugiego człowieka. Nie dostrzegają w nim partnera do dyskusji. Głęboko przeświadczeni o własnej racji, raz po razie brną w awantury, których przedmioty wydają się być niczym w zetknięciu z głównym tematem – oświadczynami.
A wszystko to w lekkiej formie komedii, która także współczesnemu widzowi daje do myślenia. Reżyser udowadnia – zwłaszcza młodszej części widowni, że klasyka światowej dramaturgii nigdy się nie starzeje i wciąż można ją odczytywać na nowo. Bliska dzisiejszemu widzowi tematyka i uwspółcześniona inscenizacja bawi i wzrusza.
Marcin Kwaśny (ur. 5 I 1979, Tarnów) – aktor, scenarzysta, reżyser teatralny. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2002). Aktor stołecznego Teatru Kwadrat (od 2002) Zdobywca wielu nagród aktorskich i wyróżnień, m.in.: wyróżnienia Opus Film na XX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2002), wyróżnienia na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie za monodram Marka Koterskiego Nienawidzę (2004), Grand Prix na IV Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra w Poznaniu (2004), głównej nagrody aktorskiej za rolę w filmie Rezerwat na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Golden Brig w Odessie (2008), nagrody za scenariusz (wraz z Łukaszem Palkowskim) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Krajów Nadbałtyckich w Swietłogorsku (2008).
Jego debiutem w Teatrze Telewizji był spektakl Edward II Marlowa w reż. Macieja Prusa (2002). Zagrał kilkadziesiąt ról epizodycznych, kilkanaście drugoplanowych i kilka głównych w filmach polskich i zagranicznych. Współtwórca i dyr. artystyczny Teatru Praskiego w Warszawie. Jako reżyser debiutował spektaklem Wariactwa według Czechowa (maj 2009). W październiku 2009 r. spektakl jako jeden z sześciu wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie. Jest współautorem (wraz z Marcinem Skórą) sztuki Kto dogoni psa? i producentem spektaklu pod tym samym tytułem, którego premiera (w reżyserii Marka Stacharskiego) odbyła się w październiku 2009 r. w Teatrze Ochoty.
W rodzimym Teatrze Kwadrat można go zobaczyć w spektaklach: Co ja panu zrobiłem Pignon?, Perfect Day i Berek, czyli upiór w moherze. W maju miał premierę kolejny spektakl z jego udziałem – Kiedy Harry poznał Sally. W Teatrze Wytwórnia gra główną rolę w spektaklu Lustra według tekstu Jarosława Kamińskiego.
Już niedługo odbędą się premiery zagranicznych produkcji, w których wziął udział: brytyjskiego filmu pt. Patagonia, gdzie grał u boku debiutującej w roli aktorki sławnej wokalistki Duffy oraz filmu Aglaja, który powstał w koprodukcji węgiersko-niemiecko-rumuńsko-szwajcarsko-polskiej. Jest Ambasadorem Warszawy jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Małgorzata Lewińska. Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Wychowanka ogniska teatralnego prowadzonego przy Teatrze Ochoty przez Halinę Machulską. Występowała w Metrze Janusza Józefowicza i Chicago. W 1997 i 1998 roku zdobyła wyróżnienia na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Na scenie można ją oglądać m.in. w spektaklach Para Para i Wariactwa według Czechowa. Zagrała w filmie i serialu Przedwiośnie, a także w filmach Stracony czas i Dzieci i ryby oraz w serialach m.in.: Sąsiedzi, Lokatorzy i Klan.
Bogusław Kaczmarczyk – Gra w spektaklu V’nyl, w reż. Tomasza Gawrona. (premiera – październik 2008) w Centralnym Basenie Artystycznym (stara Montownia). Współzałożyciel kabaretu Po Żarcie, który otrzymał III nagrodę PAKA (1996) i I nagrodę PAKA (1997). Laureat festiwali piosenki – Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (III miejsce oraz Nagroda Dziennikarzy) i Zamkowych Spotkań Piosenkarzy w Olsztynie (III miejsce). W 2006 roku na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdyni odebrał główną nagrodę Błękitnego Melonika dla serialu Daleko od noszy, w którym gra do dzisiaj.
Reżyseria – Marcin Kwaśny
Scenografia – Ewa Skrzypczak
Kostiumy – Emilia Korycka
Muzyka – Marcin Nierubiec
Choreografia – Marcin Rogowski
Światło – Paweł Dyllus
Obsada:
Małgorzata Lewińska – Popowa, Natalia Stiepanowna
Marcin Kwaśny – Smirnow, Łomow
Bogusław Kaczmarczyk – Łuka, Czubukow
6, 7, 13, 14 listopada 2010 r. godz. 19.00
Teatr Ochota
ul. Reja 9, Warszawa