7 grudnia 2010 roku nakładem wrocławskiego Biura Literackiego ukaże się bliżej nieznana i niepublikowana dotąd w całości powieść Rafała Wojaczka Sanatorium. Premiera książki zbiegnie się z 65. rocznicą urodzin autora.
Wydanie zostało oparte na oryginalnym maszynopisie z uwzględnieniem fragmentów wyłączonych przez cenzurę z publikacji w tomie Utwory zebrane w 1976 roku.
Poeta przeklęty, skandalista, świętokradca – mówiono o Wojaczku – do tego fenomen i geniusz. Przez historyków literatury porównywany do Baudelaire’a i Rimbauda – od lat zachwyca kolejne pokolenia czytelników zafascynowanych jego mroczną legendą.
Rafał był i jest dla mnie poetą genialnym – pisał Bogusław Kierc, autor 23 tomów wierszy, reżyser teatralny, powiernik i wykonawca testamentu literackiego Wojaczka, który podjął się opracowania Sanatorium.
W wydawanej przez Biuro książce Wojaczek powraca do tak charakterystycznej dla siebie roli słowa, ciemnego fluidu ludzkiej natury oraz erotyzmu, komentując kondycję poezji współczesnej, przy jednoczesnym silnym zaznaczeniu wątków autobiograficznych.
Przekonują o tym m.in. fragmenty (dostępne także na stronie wydawcy), w których czytamy: Zaprawdę powiadam ci, poetą się jest. Jest się nim, żyjąc. Zaś bywa się czasem skrybą, czyli grafomanem. Bywa się nim wtedy, kiedy braknie siły, by dźwigać ciężar swego życia.
Będzie to druga książka Rafała Wojaczka i trzecia publikacja związaną z samym autorem w Biurze Literackim (po wydanych w 2005 kompletnych Wierszach zebranych oraz Wojaczku wielokrotnym Stanisława Beresia i Katarzyny Batorowicz-Wołowiec).
Premierze Sanatorium będzie towarzyszyć organizowane 3 grudnia 2010 roku przez Biuro Literackie spotkanie z Bogusławem Kiercem oraz wnukiem autora w ramach 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.