15 listopada 2010 roku o godzinie 20.00 w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha odbędzie się koncert Noise Chopin. Utwory składające się na program koncertu zostały skomponowane przez Satoko Fujii specjalnie dla Muzeum Manggha. Będzie to ich światowa premiera.
Wystąpi:
Satoko Fujii z zespołem Kaze
Satoko Fujii – fortepian
Natsuki Tamura – trąbka
Christian Pruvost – trąbka
Peter Orins – perkusja
Satoko Fujii
Wirtuozka improwizacji jazzowej, oryginalna kompozytorka i liderka zespołu, grająca z najznamienitszymi muzykami
John Fordham, The Guardian
Zaczęła pobierać lekcje gry klasycznej na fortepianie jako czteroletnia dziewczynka. Gdy skończyła 20 lat, porzuciła instrument, by po roku – zainspirowana przez swego nauczyciela Kojiego Taku – wrócić do gry. Od tej pory kieruje zainteresowania w stronę jazzowych improwizacji, rozpoczęła naukę pod okiem pianisty jazzowego Fumio Itabashiego, który występował z Elvinem Jonesem i Rayem Andersonem. Rezygnacja z gry klasycznej wywołała konflikt z rodzicami, w wyniku którego Fujii zaczęła samodzielnie zdobywać środki na naukę i utrzymanie.
W 1985 roku, jako stypendystka prestiżowej Boston Berklee College of Music, po raz pierwszy pojechała do Stanów Zjednoczonych. Po ukończeniu studiów w 1987 roku wróciła do Japonii. Występowała w klubach jazzowych w Tokio i Yokohamie i wykładała w Yamaha Popular Music School. W tym czasie współpracowała z muzykami japońskimi oraz często odwiedzającymi Japonię Josephem Jarmanem i Douglasem Ewartem z chicagowskiej AACM. W 1993 roku ponownie wyjechała do Bostonu, tym razem dzięki stypendium New England Conservatory of Music, by kształcić się pod okiem mistrzów jazzu improwizowanego: Georga Russella, Cecila McBee i Paula Bleya. Z chwilą otrzymania dyplomu jej kariera zaczęła się dynamicznie rozwijać.
Satoko Fujii założyła kilka zespołów, m.in. Kaze, South Wind, Satoko’s New York Band, MA-DO. Koncertuje w Japonii, Europie oraz USA. Ma na koncie kilkadziesiąt albumów (m.in. Something About Water, Indication, South Wind, Blueprint, Heat Wave), które nagrałą jako liderka bądź współliderka. Pracuje z najlepszymi muzykami oraz big bandami japońskimi i amerykańskimi.
Kaze
Kaze znaczy po japońsku wiatr. Wybierając taką nazwą zespołu, muzycy chcieli w niej ująć całą gamę nastrojów, zmian tempa i intensywności dźwięku, która cechuje ich kompozycje.
15 listopada 2010 r., godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha
ul. M. Konopnickiej 26
30-302 Kraków