16 listopada 2010 roku odbędzie się uroczyste oddanie budynku MOCAK-u w Krakowie. W okresie od 17 listopada do 5 grudnia odwiedzający będą mogli oglądać projekcje na temat działalności architekta, prezentacje o przyszłych planach realizowanych w MOCAK-u oraz zwiedzać przestrzeń muzeum.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie jest pierwszym w Polsce muzeum sztuki współczesnej, które zbudowano od podstaw. Budynek powstał na terenie Fabryki Schindlera w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie, która w ostatnich latach przechodzi gwałtowną rewitalizację. Autorem projektu architektonicznego jest Claudio Nardi, włoski architekt i projektant wnętrz, który porusza się w ramach nurtu architektury neomodernistycznej.
MOCAK będzie gromadzić, archiwizować i udostępniać międzynarodową kolekcję sztuki, prezentując rozwój sztuki ostatnich 20 lat i odnosząc najnowsze zjawiska artystyczne do tradycji sztuki powojennej. Program instytucji obejmuje również, projekty badawcze i wydawnicze oraz działania edukacyjne, które będą realizowane z ambicją kształtowania nowej publiczności.
Pierwsze ekspozycje stricte artystyczne zostaną otwarte wiosną 2011 roku i będą to następujące wystawy:
- Historia w sztuce – międzynarodowa wystawa 44 artystów podejmujących alternatywną i krytyczną wizję historii;
- wystawa kolekcji muzeum: prezentacja pierwszych prac, będących w stałej kolekcji MOCAK-u
- wystawa młodych, polskich artystów, zorganizowana we współpracy z Fundacją Vordemberge-Gildewart;
Jesienią 2011 roku w MOCAK-u będzie można zobaczyć ekspozycje:
- wystawę Podróż na Wschód na temat kształtowania tożsamości poprzez sztukę w krajach byłego Z.S.R.R – kuratorem wystawy jest Monika Szewczyk
- wystawę z kolekcji ESSL Foundation – kuratorem wystawy jest Stanisław Ruksza
Okres pomiędzy oddanie budynku a wiosną 2011 roku zostanie wykorzystany na prace środowiskowe, urządzanie pracowni artystycznych, biblioteki, sal audiowizualnych i pracowni konserwatorskich, w tym unikatowej w Polsce pracowni konserwatorskiej sztuki współczesnej.
W okresie udostępnienia budynku, zwiedzający będą mogli zobaczyć
- Wystawę Claudia Nardiego Architecture for Sensitive Lives
- Filmy Partytura i ogród oraz Zabłocie zastane
- prezentacje o wybranych projektach programowych: o filmie Wilhelm Brasse – 3444, o wystawie Historia w sztuce, o archiwum twórczości Mikołaja Smoczyńskiego, o Bibliotece Mieczysława Porębskiego.