13 listopada 2010 roku o godzinie 12.00 odbędzie się kolejne śniadanie – rozmawianie o kulturze w Warszawie – Festiwalizacja kultury w Warszawie. Czy kierunek rozwoju kultury – Warszawa miastem festiwali jest dobry, kulturotwórczy, innowacyjny i przyszłościowy? Czy wpisuje się w to – co podobno stanowi o specyfice tego miasta – czyli creative tension?
Festiwalizacja – to proces, który obserwujemy w Warszawie i który doczekał się nawet promocyjnego hasła Warszawa miastem festiwali, będącego swego czasu jedną z twarzy starań miasta o tytuł ESK 2016. Istotnie, w stolicy odbywa się – lekką ręką szacując – kilkaset ogromnych wydarzeń i maleńkich festiwalików. Dość powiedzieć, że połowa budżetu, który przeznacza się na projekty pozainstytucjonalne, pozarządowe idzie właśnie na festiwale najprzeróżniejszej rangi. Obok równie silnie zaznacza się równoległy trend eventowy – rocznice, śmierci i urodziny, obchody: a to wielokulturowości, a to ubóstwa, imprezy sportowe… Czy jest to dobra tendencja?
To na pewno świetny sposób na skoncentrowanie publicznej uwagi na jakimś zjawisku lub osobie. Można podśmiewać się z szopenowych parkowych ławek, ale dla wielu spacerowiczów to niewymagający wysiłku, w miarę przyjemny (i pierwszy po szkole?) kontakt z jego muzyką. Trzeba też przyznać, że jest w Warszawie kilka festiwali, które przez świetnie przemyślany, autorski koncept, bardzo wysoką jakość lub interesującą różnorodność prezentowanych tam dzieł znacząco wpływają na poziom kultury w mieście i są prawdziwą inspiracją. Są też magnesem dla gości spoza miasta. Zdaniem koordynatorów projektu można je jednak wymienić na palcach jednej ręki. Zastanawiają się czy zauważane jest ryzyko, jakie wiąże się z festiwalizacją i obchodowością? Co już niebawem będzie pokazywane na festiwalach, które w większości przypadków są raczej promocją i prezentacją gotowych dzieł i nie przyczyniają się do powstawania nowych rzeczy? Co dzieje się z projektami wykonanymi pod rocznicę? Organizatorzy pytają: Co jest korzystniejsze dla miasta: dziesiątki małych festiwali, nawet i z zagranicznymi gośćmi, czy wspieranie twórczości – nieskrępowanej zadanym tematem? Co ma większą rolę kulturotwórczą? Jakie znaczenie dla promocji miasta ma taka liczba festiwali? Jaki buduje wizerunek? I wreszcie: kto powinien decydować o tym, jakie festiwale powinny być finansowane z publicznych pieniędzy miejskich?
Udział w dyskusji wezmą:
- Tomasz Gutkowski (dyrektor festiwalu “Miesiąc Fotografii w Krakowie”, prezes Fundacji Sztuk Wizualnych)
- Wojciech Majcherek (teatrolog, szef działu teatralnego w TVP Kultura) Joanna Nawrocka (Warszawskie Spotkania Teatralne, Teatr Ochoty)
- Marta Wójcicka (w Narodowym instytucie Audiowizualnym odpowiada za Europejski Kongres Kultury, Wrocław 2011)
- Agata Diduszko-Zyglewska (Inicjatywa Warszawa 2020)
Prowadzi: Aldona Machnowska-Góra (Inicjatywa Warszawa 2020)
13 listopada 2010 r., godz. 12.00, ul. Chłodna 25, Warszawa
[najpierw śniadanie, potem rozmawianie]