19 listopada 2010 roku o godzinie 18.00 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Annelies Oberdanner Wiedeń — ulica Obere Augartenstraße 18.
Przez trzy lata śledziłam z aparatem fotograficznym proces wyburzania fabryki mięsa przy Augenstr. 18, a także następującą po nim budowę osiedla mieszkaniowego Mieszkać przy Augarten. Byłam świadkiem niszczenia starych zabudowań, widziałam rozpad materiałów, a także sukcesywnie postępujące opustoszenie terenu. Wraz z postępującą budową mnożyły się nowe motywy: produkcja betonowych ścian odlewnych, gotowe zadaszenia piętrowe jako duże powierzchnie z wystającym żelazem zbrojeniowym lub betonowymi ścianami otwartymi ku górze widok na okolicę, inny z każdego piętra: okna parterowe wyglądają na zieleń parku i mury domów, natomiast z tych wyżej położonych widać rozpościerające się wokół tarasy dachowe, wewnętrzną rozbudowę z coraz to nowymi, masowo produkowanymi elementami..Cykl zamykają zdjęcia pierwszych lokatorów, wprowadzających się do budynku.
Annelies Oberdanner
Annelies Oberdanner – ur. 1961 w Innsbrucku, studia na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu oraz w Jan van Eyck Akademie, Maastricht. Jest reprezentowana przez galerie Fotohof Salzburg i Layr & Wüstenhagen w Wiedniu.
19 listopada 2010 roku o godzinie 18.00 także w Austriackim Forum Kultury odbędzie się prezentacja książki Marty Smolińskiej Puls Sztuki. okoŁO WYBRANYCH ZAGADNIEŃ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
Książka Marty Smolińskiej, aktywnej badaczki, historyczki i krytyczki sztuki, wydana w serii poświęconej problemom i aktualnym zjawiskom sztuki w Polsce i na świecie, jest uporządkowanym w oryginalny sposób zbiorem publikowanych tekstów (m. in. wstępów do katalogów, czy recenzji wystaw), w których autorka dzieli się swoimi osobistymi wrażeniami, fascynacjami i przemyśleniami na temat zjawisk ze świata sztuki współczesnej. Daleka od prób budowania syntez i podsumowań, Smolińska pochyla się nad wybranymi fenomenami współczesnej sceny artystycznej, jednocześnie podkreślając ich nieuchwytność. Książka ta, dzięki bogatym treściom, różnorodności pod względem formy, rozległości oraz podejmowanej tematyki zamieszczonych w niej tekstów, stanowi cenne źródło informacji i z powodzeniem może służyć jako przewodnik po sztuce współczesnej.
19 listopada 2010 r., godz. 18.00
Galeria Austriacka
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 8, Warszawa
1 komentarz
PROSZĘ MI POWIEDZIEĆ, JAK KSIĄŻKA MOŻE BYĆ ZBIOREM WSTĘPÓW DO KATALOGÓW, RECENZJI Z WYSTAW. ŻADEN KRYTYK SZTUKI NIE ZAPROTESTUJE. TO PRYWATNY KSIĘGO(WSTĘPY, RECENZJE)=ZBIÓR PANI SMOLIŃSKIEJ. GDYBYM MIAŁ SIĘ UCZYĆ HISTORII SZTUKI Z TEGO TYPU PUBLIKACJI, BEZ INTERPRETACJI I PRÓB SYNTEZY…TO CO, MÓJ PROFESOR WYDALIŁBY MNIE Z SEMINARIUM DOKTORANCKIEGO.
TO MOŻNA ZATYTUŁOWAĆ RACZEJ “PRZYPADEK PANI MARTY S”.