Do 20 listopada 2010 roku w CSW Znaki Czasu w Toruniu potrwa Festiwal Chopin Pole widzenia/ Pole słyszenia. Artyści na Festiwalu Chopin – Pole Widzenia / Pole Słyszenia:
Jarosław Kapuściński (ur. 1964), intermedialny kompozytor i pianista, od wczesnych lat 90. zajmujący się kompozycją i wykonywaniem realizacji audiowizualnych. Studiował grę na fortepianie oraz kompozycję na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doktoryzował się na University of California w San Diego (1992-1997).
Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach nowych mediów, w tym Video Art Festival w Locarno, Manifestation Internationale Video et Art Electronique w Montrealu, Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu oraz muzycznych, m.in. Warszawskiej Jesieni. Jego prace były prezentowane m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe, Museum of Modern Art Palais de Tokyo w Paryżu. Od roku 2008 jest profesorem kompozycji na Uniwersytetu Stanforda, gdzie prowadzi również Intermedia Performance Lab (IPL).
Ksawery Kaliski – jeden z najciekawszych artystów multimedialnych młodego pokolenia, zajmujący się szeroko rozumianym designem i sztuką multimediów. We współpracy z projektantami, informatykami oraz muzykami tworzy zaawansowane projekty multimedialne związane z przestrzenią interaktywną. Inspiracje czerpie ze współczesnej muzyki elektronicznej, tworząc do niej wizualizacje w trakcie koncertów, videoklipy, animacje filmowe, jak również instalacje graficzne oraz interaktywne.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, obecnie doktorant w pracowni Nowe Media. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Jego prace prezentowano na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Wiedniu, Miami, Lubljanie, Linz, Sankt Petersburgu.
Piotr Bejnar (Open Concept rec. / Easybooking.pl / Olsztyn) Artysta wszechstronny – producent, live – performer, animator kultury, dj, grafik komputerowy. Eksperymentuje z różnorodnymi nowatorskimi technikami grania na żywo, wychwytując perełki spośród różnych stylów elektronicznego brzmienia. Organizator wielu cyklicznych imprez , m.in. Black Roses. Jego występy na żywo to niezwykłe spektakle, żywa improwizacja, w trakcie której publiczność uczestniczy w generowaniu dźwięków.
Michał Mierzwa (Antistatic Family / Poznań) Członek grupy audiowizualnej Antistatic Family. Jego aktywność nie koncentruje się wyłącznie na wizualizacjach na żywo, artysta z powodzeniem działa również na polu grafiki i identyfikacji wizualnej. Współtwórca polskiej edycji Festiwalu Future Shorts i Festiwalu Nowych Zjawisk Audiowizualnych Vivisesja.
Występ przygotowany przez artystów specjalnie na potrzeby festiwalu Chopin – Pole widzenia/Pole słyszenia to godzinny live act, oparty na bezpośredniej interakcji muzyki z obrazem w czasie rzeczywistym. Efekt końcowy to minimalistyczny utwór oraz wizualizacje, których każdy element odpowiada jednemu dźwiękowi, pozostając z nim w nierozerwalnym związku.
Rafał Kołacki – archeolog i etnolog, doktorant socjologii, muzyk i animator kultury. Artysta niezwykle wszechstronny – gra na perkusji w hardcorowej grupie Stagnation is Death, występuje w akustycznej formacji HATI, podejmuje także elektroakustyczne i performerskie działania w wielu twórczych kolektywach. Współorganizator festiwalu sztuki dźwięku CoCArt oraz współautor audycji radiowej pt. Na falach Martenota.
Jacek Doroszenko – artysta nowych mediów, projektant graficzny, muzyk, instrumentalista, właściciel mobilnego mikro-studio produkcji dźwięku. W swojej pracy artystycznej koncentruje się na sztuce multimedialnej, instalacji oraz muzyce i zjawiskach dźwiękowych. Pracuje jako freelance designer, producent dźwięku oraz kompozytor i realizator dźwięku na potrzeby komercyjnych projektów internetowych. Aktywny członek kolektywu BWS.
Projekt muzyczny AN ON BAST to inicjatywa młodej poznańskiej producentki Anny Sudy, poruszającej się w obszarze eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Na co dzień działa we współtworzonym przez siebie Stowarzyszeniu City Inside Art., skupiającym młodych poznańskich performerów i dj’ów. Współpracuje również z teatrami podczas realizacji projektów muzycznych towarzyszących spektaklom, chętnie interpretuje dzieła muzyki klasycznej.
VJ NONTOY (andjoy pictures / live digital motion graphic free creation) – członek kolektywu vj-skiego KobaltMasa. Z połączenia dwóch pasji – muzyki i ruchomego obrazu – wygenerował pomysł tworzenia wizualizacji. Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu Vj’skiego Videozone 2010. Na co dzień Motion Designer, aktywnie uczestniczący w wydarzeniach związanych z muzyką i sztuką w Poznaniu.
Wojciech Morawski – poznański muzyk laptopowy poruszający się w stylistyce ambient / drone / glitch. Aktywny live – act’owiec oraz dj. W swojej pracy koncentruje się głównie na dźwięku jako informacji akustycznej. Poprzez prowadzenie warsztatów popularyzuje wiedzę związaną z technologiczną stroną muzyki. W maju 2010 zadebiutował jako twórca muzyki teatralnej, komponując ścieżkę dźwiękową do spektaklu Stream, w reżyserii Wojciecha Wińskiego w Teatrze Usta Usta Republika.
Tomek Gęstwicki – poznański twórca animacji i żywych video scratch’ów. Jego pasją jest adaptowanie różnych konwencji symbolicznych do remiksowanego wideo. Najczęściej wyłania przypadkowe, nieco kalekie, dość oszczędne ikony, migoczące #na tęczówkach zgromadzonej widowni, klimatycznie transformując linię dźwiękową. Jego świetliki obserwowano min. podczas festiwali Open’er, Sound Screen, Misietupodoba, Candid.
Program projektu Chopin Pole widzenia/ Pole słyszenia:
18 listopada, czwartek
19.00 / niecka csw
Otwarcie festiwalu
Wręczenie nagród w konkursie na animację
Piotr Bejnar + Antistatic Family / koncert multimedialny
19.00 – 22.00 / pokój z kuchnią
Ksawery Kaliski – Dwójnia / instalacja interaktywna
20.30 / kino centrum
Konkurs na animację / pokaz finałowy
19 listopada, piątek
19.00 / niecka csw
Wo – To / Wojciech Morawski + Tomasz Gęstwicki / koncert multimedialny
20.30 / niecka csw
Rafał Kołacki + Jacek Doroszenko – projekt chop&tonic / koncert multimedialny
18.00 – 22.00 / pokój z kuchnią
Ksawery Kaliski – Dwójnia / instalacja interaktywna
20 listopada, sobota
19.30 / niecka csw
Jarosław Kapuściński – Gdzie jest Chopin ? / koncert multimedialny
21.00 / niecka csw
An On Bast & nontoy / koncert multimedialny
18.00 – 22.00 / pokój z kuchnią
Ksawery Kaliski – Dwójnia / instalacja interaktywna