26 listopada 2010 roku o godz. 19.00 w Galerii Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Lublinie (Galeria Lipowa 13) odbędzie się wernisaż wystawy Na wulkanie. Krzysztof Niemczyk. Wystawa będzie czynna do 11 grudnia 2010 roku w godz. 14.00-19.00 (z wyjątkiem poniedziałków).
Krzysztof Niemczyk (1938-1994) był kultową postacią krakowskiego środowiska artystycznego. To wszechstronny przedstawiciel artystycznej awangardy, pisarz, malarz, performer i sytuacjonista.
Wystawa pt. Na wulkanie. Krzysztof Niemczyk zorganizowana w 11 lat po akcji My nie śpimy, w której brał udział Krzysztof Niemczyk w 1969 w Zielonej Górze – będzie miała na celu przybliżenie szerokiej publiczności życia artysty nonkonformisty pojmowanego, jako działanie twórcze. Wpłynie to niewątpliwie na popularyzację jego sztuki, która na tle artystycznych wystąpień konceptualnych, performerskich, literackich, a także muzycznych lat 60 i 70 można uznać za zjawisko niezwykle oryginalne, które inspirowało działania współczesnych, w tym Tadeusza Kantora.
Na wystawie zostaną zaprezentowane fragmenty utworów literackich Krzysztofa Niemczyka, w tym naturalnie słynnej Kurtyzany, a przede wszystkim zdjęcia z jego akcji i portrety fotograficzne Niemczyka autorstwa Eustachego Kossakowskiego. Wyeksponowane zostaną jego surrealizujące, przesycone swoistym egzystencjalizmem obrazy.
Tytuł wystawy pochodzi od alternatywnej piwiarenki prowadzonej przez Krzysztofa Niemczyka nazwanej przez niego Na wulkanie. Jest to odniesienie do swego rodzaju aury, jaką tworzył wokół siebie ten ostatni artysta wyklęty.
Aby stworzyć szerokie pole interpretacji twórczości Krzysztofa Niemczyka, a także z potrzeby odtworzenia charakteru jego niczym nieposkromionej twórczości, na wystawie zostaną zaprezentowane prace innych artystów pozostających w bliskim związku z jego osobą. Będą to dzieła związanych z Niemczykiem, Andrzeja Szewczyka i Tomasza Wawaka (m.in. Obrazy na lustrach). Zaprezentowana zostanie twórczość wspieranej przez niego Drugiej Grupy oraz obracającego się w jego kręgu Zbigniewa Warpechowskiego (dokumentacja performance Modlitwa o nic)
Na wystawie znajdą się także prace artystów, które stanowić będą swego rodzaju punkty odniesienia dla działań Niemczyka. Będą to wybrane autoportrety Witkacego wielkiego artysty ariergardy. Portret anarchisty awangardzisty Henryka Stażewskiego (autorstwa Tadeusza Rolke). Szkice do spektakli Tadeusza Kantora określonego mianem ostatniego artysty młodopolskiego, który pokochał Niemczyka, aby go w końcu zdradzić (rysunek z cyklu Epoka chłopca). Zaprezentowana zostanie grafika Andrzeja Wróblewskiego zaangażowanego społecznie, a odrzuconego przez społeczeństwo artysty tragicznego, który podobnie jak Niemczyk zafascynowany był włoskim neorealizmem.
Nie zabraknie prac Andrzeja Partuma – podobnie jak Niemczyk poety, muzyka, performera, sytuacjonisty traktującego swoje życie codzienne jak sztukę (film Józefa Robakowskiego przedstawiający artystę chodzącego po cmentarzu z aparatem). Na wystawie znajdą się także prezentacje działań w przestrzeni publicznej Akademii Ruchu, której członkowie swoimi akcjami ożywiali przestrzeń PRL, a także definiowali jej charakter z perspektywy kpiarza. Z bardziej odległych działań nie mniej istotnych jednak zaprezentowane zostaną prace Piotra Marka – malarza, poety, muzyka, tragicznie zmarłego lidera krakowskiego zespołu Düpą, który stał się legendą muzyki lat 80. głównie za sprawą ekstremalnych, poetyckich tekstów, nietypowego brzmienia i swoistego spektaklu, jaki potrafił odgrywać występując na scenie.
Dodatkowo na wystawie zostaną wyeksponowane artefakty odnoszące się do estetycznych fascynacji Krzysztofa Niemczyka. Znajdzie się tam zatem muzyka Czajkowskiego i Rachmaninowa oraz poezja Allena Ginsberga (Skowyt). Pokazane zostaną filmy z nurtu włoskiego neorealizmu Giuseppe de Santis Rzym, godzina 11 albo Gorzki ryż oraz Cud w Mediolanie Vittorio de Sika. Nie zabraknie też fotografii wielbionej przez Niemczyka przez całe życie słynnej włoskiej aktorki Lei Padovano.
Chcąc zaznaczyć aktualność działań Krzysztofa Niemczyka, zaproszonych zostanie także kilku młodych współczesnych artystów. Będą to Roman Dziadkiewicz, artysta nonkonformista, który nieustannie zmaga się ze sztuką w ścisłym związku z życiem prywatnym, seksualnością, zaangażowaniem społecznym oraz Zorka Wollny, która prowadząc przy pomocy kamery oraz działań performance obserwację najbliższej rzeczywistości znajduje w niej szczeliny, poprzez które wymyka się wszelkiego rodzaju schematom.
Kuratorzy:
Ewa Małgorzata Tatar
Dominik Kuryłek
26 listopada 2010 roku o godz. 19.00
Galeria Lipowa 13
Lublin, ul. Lipowa 13
Wernisaż wystawy Na wulkanie. Krzysztof Niemczyk
Wystawa będzie czynna do 11 grudnia 2010 roku w godz.14.00-19.00 (z wyjątkiem poniedziałków)