W dniach od 26 listopada do 5 grudnia 2010 r. obędzie się kolejna edycja Festiwalu Multimedialnego Sztuka Dokumentu przy Trakcie Królewskim w Warszawie. Kino Kultura, Domu Spotkań z Historią, Uniwersytet Warszawski, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat staną się w tych dniach centrum sztuki dokumentu. Festiwal otworzy dokument o granicach prywatności Erasing David / Wymazać Dawida w reżyserii Davida Bonda z muzyką Michaela Nymana.
Tegoroczna edycja Festiwalu Multimedialnego Sztuka Dokumentu odbędzie się pod hasłem wolności i będzie stanowić dokumentalne spojrzenie na to, jak ludzie różnych kultur i systemów społecznych definiują współcześnie to pojęcie. Oprócz pokazów filmowych odbędą się także, konferencje, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz wystawa fotograficzna.
W programie Festiwalu znalazło się 42 filmów z całego świata – każdy dzień festiwalu poświęcony jest innemu aspektowi wolności. Do sekcji konkursowej zakwalifikowanych zostało 20 filmów, spośród których międzynarodowe Jury w składzie: Olena Babij (Ukraina), Barbara Hollender (Polska), Jacek Dehnel (Polska), Mamadou Diouf (Senegal) i Gabriel Paletz (USA/UK) wybierze laureatów Grand Prix Sztuki Dokumentu – ufundowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Nagrody Przyszłości Mediów – ufundowanej przez Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszkę Odorowicz.
Wśród festiwalowych tytułów znalazły się m.in. obraz Andersa Østergaarda Birma VJ, dokument o rosyjskich faszystach Valerija Balayana Kochajcie mnie proszę, Zapaśniczka z Boliwii Małgorzaty Łupiny o kobiecie zarabiającej na życie walcząc na ringu czy Co się wydarzyło na wyspie Pam o wyprawie polskich alpinistów w głąb fiordów południowej Grenlandii, aby zdobyć najwyższy klif świata. Dwa ostatnie filmy będą miały na Festiwalu będzie swoją premierę.
Jednym z głównych założeń festiwalu to prezentacja nieznanych jeszcze filmów, zwłaszcza tych, które wyróżniają się nowatorską formą. W programie Festiwalu nie zabraknie również filmów dokumentalnych zrealizowanych w technologii 3D oraz tzw. webdocs. Poza projekcjami filmowymi częścią festiwalu będą konferencje i panele dyskusyjne. Odbędzie się: debata i warsztaty poświęcone rozumieniu wolności przez młode pokolenie, debata omawiająca stan sztuki faktu w Czechach: w literaturze, w radiu, w filmie. Na Uniwersytecie Warszawskim będzie mieć miejsce konferencja poświęcona pojęciu wolności. Historycznemu rozwojowi tego pojęcia i jego filozoficznym uwarunkowaniom. Wolność będzie rozpatrywana z perspektywy socjologicznej, psychologicznej, artystycznej i nowych mediów.
W debacie na temat prezentacji nowych internetowych form dokumentalnych: webdocs, wezmą udział m.in. Serge Gordey – reżyser, prekursor i producent webdocs, Henri Herré – reżyser francuski, wykładowca Harvard Film Study Center.
Festiwal Multimedialny Sztuka Dokumentu
26 listopada do 5 grudnia 2010 r.
Kino Kultura, Dom Spotkań z Historią, Uniwersytet Warszawski, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie