3 grudnia 2010 roku o godzinie 20.00 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się koncert projektu Karpaty Magiczne.
Projekt zaprezentuje program z nowej płyty pt. Acousmatic Psychogeography oraz kilka nowych utworów opartych o transowe brzmienie gitar, głosu oraz tradycyjnych instrumentów z Azji i Europy w cyfrowych i elektroakustycznych modyfikacjach.
KARPATY MAGICZNE w CSW to:
- Anna Nacher – głos, manipulacje soniczne, field recordings, gitary, tampura
- Marek Styczyński – karpackie instrumenty dęte: fujara detwiańska, trembita huculska, gajdica, elektronicznie modyfikowane cymbały Santoor, generatory Badoog, tybetańskie i japońskie instrumenty perkusyjne
- Urszula Stosio – gitary, lutnie: ud i saz
- Andrzej Widota – sampler, elektronika, głos
KARPATY MAGICZNE od chwili powstania (1998) bazują na łączeniu brzmienia instrumentów tradycyjnych oraz transowych technik wokalnych z kręgu eurazjatyckiej muzyki rytualnej z nowymi technologiami modyfikowania dźwięku oraz elementami amerykańskiej psychedelii i noise. Dzięki konsekwencji i przyjętej metodzie pracy, w której istotną rolę odgrywają wyprawy studialne i nagrania terenowe, stworzyli własne, rozpoznawalne brzmienie. Anna Nacher i Marek Styczyński realizują także wiele projektów pobocznych i współpracowali z artystami z kręgu muzyki medytacyjnej, free-jazzu, psychedelii, rave, avat-pop, noise i techno. Również starannie dokumentują kolejne etapy swej pracy w postaci kilkunastu oficjalnych płyt (wydanych w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Polsce) oraz kilkudziesięciu wydawnictw okazjonalnych i dokumentacyjnych. W centrum zainteresowania autorów Projektu Karpaty Magiczne są: psychologia słyszenia, psychogeografia (pojęcie wywodzące się od sytuacjonistów Guy Deborda) ekologia dźwięku oraz etnobiologia.
KARPATY MAGICZNE brały udział w wielu festiwalach (Terrastock – USA, SXSW – USA, SAJETA -Słowenia, Moonshake-Szwecja, Industrial Festiwal / Energia Dźwięku – Wrocław i inne). Koncerty w nowojorskich klubach: Knitting Factory i Tonic oraz dwie duże trasy koncertowe po USA (2001, 2006), a także sesje nagraniowe w niezależnych rozgłośniach radiowych (Nowy Jork, Kalifornia, Chicago), przyniosły zespołowi stałe miejsce na scenie muzyki psychedelicznej i eksperymentalnej.
Dla udokumentowania koncertów, dźwiękowych relacji z podróży (opisanych w książce pt. Ucho Jaka – muzyczne podróże od Katmandu do Santa Fe Bezdroża, Kraków 2003 oraz w przygotowywanej do druku książce Magiczne rośliny Karpat i Bałkanów OW Rewasz 2011) i eksperymentów sonicznych, zespół stworzył własną dokumentację w formie serii płyt i wydawnictw World Flag Records, która obejmuje ponad 30 tytułów, wśród nich, w 2010 roku ukazały się trzy płyty Anny Nacher z zapisem brzmienia tundry i kultury Saamów za Kołem Podbiegunowym.
Acousmatic Psychogeography jest 12 regularną płytą Karpat Magicznych i zawiera 5 utworów opartych o modyfikowane brzmienie gitar (smyczki, e-bow, slide, obiekty, radio), świetlny generator fal sinusoidalnych, zmodyfikowane elektronicznie cymbały santoor, archaiczny klarnet karpacki – gajdica, głos (techniki: karpacki nytu, skandynawsi kulning i joik, melorecytacje, lamentacje), sampler i KaosPad, próbki nagrań terenowych oraz buddyjski bęben rytualny i inne instrumenty perkusyjne. Materiał wykorzystany na płycie został nagrany w zaimprowizowanym studiu w górskim ośrodku warsztatowym Sopatowiec w Karpatach podczas celebracji 10-lecia Karpat Magicznych w 2008 roku, w składzie: Anna Nacher, Marek Styczyński, Andrzej Widota i Eric Arn.
3 grudnia 2010 r., godz. 20.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa