6 grudnia 2010 roku w warszawskim teatrze Studio odbędzie się głośne czytanie Zapomnianej wioski za górami Philippe’a Blasbanda.
Zapomniana wioska za górami Philippe’a Blasbanda w tłumaczeniu Szymona Wróblewskiego, dramaturga związanego ze Starym Teatrem w Krakowie (a zarazem kuratora projektu Théâtre BE><PL Teatr) to polityczno-moralna alegoria rozgrywająca się w Iranie, ukazująca w oryginalnej formie zakusy totalitarnej władzy. Tekst zestawiony zostanie z dynamicznymi obrazami w wykonaniu artystów wizualnych (rzeźbiarzy) i filmowych.
Przyznam, że nigdy nie rozumiałem pojęcia ‹czytanie performatywne›. Wydaje mi się, że to taki spektakl, kiedy nie ma środków, żeby zrobić spektakl, a nie chce się robić czytania sztuki, bo to nudne. Wtedy namawia się aktorów, żeby przechodzili w różne miejsca, zmienia się światła, dodaje muzykę. A więc pozostaje sama skorupka spektaklu, udawanie udawania. Zależy mi na tym, żeby tym razem nie udawać, że tekst nie jest tekstem. A zarazem, żeby sobie pozwolić sobie na bezczelność, jaka tylko dzięki teatrowi jest możliwa
– pisze Wojtek Ziemilski, reżyser grudniowego czytania w Studio. Przedstawi on sztukę belgijskiego autora, prezentowaną w Polsce w ramach projektu Théâtre BE><PL Teatr, promującego francuskojęzyczną dramaturgię belgijską w przekładach przygotowywanych przez dramatopisarzy.
STUDIO CZYTA, Zapomniana wioska za górami Philippe’a Blasbanda
tłumaczenie Szymon Wróblewski
reżyseria Wojtek Ziemilski
rzeźbiarze Wojciech Pustota, Karol Słowik, Alicja Wysocka
operatorki kamer Ewa Łuczak, Katarzyna Kural
06.12.2010 (poniedziałek), godz. 19.00
Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa