W dniach od 6 do 11 grudnia 2010 roku Teatr Mały w Manufakturze organizuje 1. Łódzki Festiwal Monodramu, czyli one-man-show – unikalne spotkanie z pojedynczym aktorem oraz jego spektaklem. W trakcie trwania Festiwalu publiczność będzie miała okazję obejrzeć 6 spektakli konkursowych i to widzowie podejmą ostatecznie decyzję, które z tych przedstawień będzie dla nich spektaklem zwycięskim.
Najtrafniejszą definicją monodramu byłoby stwierdzenie, że jest to teatr jednego aktora. To spektakl teatralny, w którym na scenie aktor mówi sam do siebie, mówi do publiczności teatralnej lub do wyimaginowanego bohatera. Proponowane w ramach Festiwalu spektakle konkursowe to szereg różnych historii, opowiedzianych wśród scenografii o surowej formie, co znakomicie pozwala skoncentrować się przede wszystkim na grze aktora. Słowa wypowiadane na scenie mogą być zabawne, liryczne, poważne lub dynamiczne. Wszystkie jednak opisują to, co znamy, co widzimy na co dzień i co ukrywamy głęboko w duszy.
Wydawać by się mogło, iż spektakl z jednym aktorem jest wybrakowany, że taka forma przekazu w naszej szybkiej i głośnej rzeczywistości, może ludziom nie wystarczyć. Jednak monodram temu wyraźnie zaprzecza. To sztuka, gdzie słowa mają duże znaczenie, ale o wiele istotniejsza jest koncentracja, wyciszenie i więź, która tworzy się między publicznością, a aktorem, pozwalając dzięki temu na właściwy odbiór emocji i opowiadanej historii
Alicja Migda, Dyrektor Zarządzający Festiwalu
W trakcie Festiwalu publiczność będzie miała okazję obejrzeć m.in. spektakl Michała Napiątka Msza za miasto Arras, w trakcie którego aktor spyta o mechanizmy działania człowieka, gdy środowisko ulega zachwianiu i o to jak daleko ludzie posuną się w poczuciu zagrożenia. Tymczasem Jacek Kawalec, jako alkoholik w Ta cisza to Ja… będzie opowiadał swoją melancholijną, choć czasem również pełną groteski opowieść, gdzie każdy detal scenografii stanie się symbolem wartym rozważenia. Monodram o Marlenie Dietrich, w wykonaniu Anny Skubik to z kolei konfrontacja gwiazdy z własną legendą femme fatale i historia o jej ostatnim okresie życia, o sile namiętności i sławy. Spektakl Novecento (wykonanie: Dominik Nowak) jest przede wszystkim opowieścią o genialnym pianiście wyrażoną słowami muzyka przegranego- formą spowiedzi, snutą w rytmie niesłyszalnej muzyki.
W ramach festiwalu, w dniach od 9 do 10 grudnia 2010 roku, odbędą się również warsztaty aktorskie. Spotkania te adresowane są do wszystkich, którzy zafascynowani teatrem, chcieliby lepiej zrozumieć sztukę aktorstwa.
Od 6 do 11 grudnia 2010 r.
Teatr Mały w Manufakturze
ul. Drewnowska 58 91-002 Łódź