2 grudnia 2010 roku o godzinie 18.00 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się wykład Mirosława Filiciaka Media i czas – czyli o tym, że nie tylko przyszłość nie jest tym, czym była. Wykład towarzyszy wystawie Przyszłość nie jest tym, czym była/ the future is not what it used to be.
Dlaczego przyszłość nie jest dziś tym, czym była kiedyś? Może dlatego, że nadchodzi coraz szybciej – antropolog Thomas Hylland Erikssen w Tyranii chwili żartuje, że czekanie dziś na coś przez 2 sekundy jest tak samo nie do przyjęcia, jak czekanie 10 sekund 2 lata temu… Uprawiający tylko pozornie odległą od antropologii literaturę science-fiction William Gibson uważa wręcz, że to przyspieszenie zatarło granice między przyszłością i teraźniejszością – przyszłość już tu jest, tyle, że nierówno rozdystrybuowana. Rozróżnienie na to co już się stało, dzieje się obecnie i stanie się za chwilę jest zresztą w rządzącym się pofragmentaryzowaną logiką bazy danych współczesnym świecie problematyczne – czas jest bezczasowy, ani linearny, ani cykliczny. Rozbity – w dużej mierze za sprawą internetu – na wiele równoległych strumieni, pomiędzy którymi możemy się przełączać.
Czas stanowi jedną z form organizujących funkcjonowanie społeczeństw. Możemy go postrzegać jako odbicie mechanizmów ich funkcjonowania, ale też jako efekt ich przekształceń – w tym zmian związanych z pojawieniem się nowych technologii. I temu właśnie poświęcony będzie wykład: jak pojawianie się kolejnych mediów wpływało na myślenie ludzi o czasie? Momenty, w których czas przestawał być tym, czym był wcześniej będziemy rekonstruować odwołując się do historii – także tych mniej znanych – takich wynalazków jak pismo, druk, ale przede wszystkim film i komputer. Każdy z nich dała ludzkości nowe możliwości manipulacji operacjami związanymi z czasem. Czasem, którego upływ jest jednym z fundamentalnych elementów ludzkiego doświadczenia, ale też sferą, której doświadczamy bardzo różnie – w dużej mierze właśnie za sprawą mediów, z których korzystamy.
Mirosław Filiciak – kulturoznawca, pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie kieruje Katedrą Medioznawstwa i Centrum Badań nad Kulturą Popularną. Redaktor kwartalnika Kultura Popularna, współtwórca projektu Kultura 2.0. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na praktyki kulturowe. Kierował projektem badawczym Młodzi i media.
2 grudnia 2010 r., godz. 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa
1 komentarz
oby druk byl drukowany porzadnie, bo jak na zamienniku jakiegos tuszu, to bedzie kicha nie do odczytania, wiem z doswiadczenia, wiec radze, zeby to dobrze wydrukowac