3 grudnia 2010 roku o godz. 18.00 we wrocławskiej galerii Mieszkanie Gepperta w ramach 2. edycji Festiwalu Sztuka po przejściach odbędzie się debata: Seksualność (nienormatywna) w przestrzeni miejskiej Europy Środkowej i Wschodniej.
Miasta Europy Środkowej i Wschodniej zostały objęte procesem zmian systemowych – jak wiele innych obszarów społecznego życia po 1989 roku. Własność prywatna zaczęła być istotnym składnikiem urbanistycznego pejzażu. Równolegle do procesów urbanistycznych i polityki prywatyzacyjno-przetargowej miały miejsce przemiany obyczajowe oraz zaczęły wyłaniać się nowe rodzaje postaw obywatelskich i partycypacyjnych. Znaleziono sposób artykulacji dla interesów grup i problemów społecznych wcześniej nie zdefiniowanych w kategoriach politycznych. Udostępniono teren nowym emancypacyjnym ruchom społecznym, wśród których jednym z najważniejszych stał się ruch LGBTQ. Zaczęto na nowo opisywać seksualność.
Spotkanie skoncentrowane będzie na tym, w jakiej relacji pozostają wobec siebie zmiany w artykułowaniu różnorodności seksualnej oraz redefiniowanie przestrzeni publicznej i prywatnej w świetle nowych procesów urbanistycznych. Jak możliwe jest zestawienie koncepcji urbanistycznych i teorii kodu przestrzennego, akcentujących i redefiniujących dobro wspólne czy też interes zbiorowy, z pluralizmem wzorów życia (w mieście) i czy rzeczywiście różnorodność doznaje represji ze strony każdego procesu planowania/porządkowania.
Podczas piątkowej rozmowy organizatorzy spróbują sklasyfikować takie zjawiska/działania jak pride, street art czy performance pod kątem ich potencjału artykulacyjnego, roli w procesie uwidaczniania (czy uobecniania) oraz mocy delegitymizującej lub kontestacyjnej.
Zastanowimy się czy po drugiej stronie żelaznej kurtyny występują opisane w literaturze zachodniej polityka wstydu (Warner 2000) oraz seksualna panika (m. in. Rubin 1990).
Majka Sokal, prowadząca debatę.
Uczestnicy debaty: Julie Land – amerykańska artystka od lat mieszkająca w Polsce, Zvonko Dimoski – filolog (UAM), Macedończyk który przybliży nam perspektywę bałkańską, Wojciech Szot – współautor przewodnika HomoWarszawa i rzecznika kampanii Miłość nie wyklucza oraz Bartek Lis – socjolog (UWr) zajmujący się problematyką męskości, ciała i seksualności.
Druga edycja Festiwalu Sztuka po przejściach
Galeria Mieszkanie Gepperta, 17.11-17.12.2010
Debata: Seksualność (nienormatywna) w przestrzeni miejskiej Europy Środkowej i Wschodniej
3 grudnia (piątek), godz. 18.00