3 grudnia 2010 roku o godz. 18.00 w Warszawskim Domu Spotkań z Historią odbędzie się spotkanie pt. Zapowiedź zagłady – wypędzenie Żydów z III Rzeszy do Polski jesienią 1938 roku.
Wydarzenia października i listopada 1938 roku zaskoczyły nie tyko Polskę. Bezlitosne wypędzenie ludzi z Niemiec zdawało się szczytem barbarzyństwa. Wiele tysięcy ludzi przerzucono siłą przez niemiecko-polską granicę, głównie w rejonie Zbąszynia. Niebawem okazało się, że Polenaktion była zapowiedzią, ćwiczeniem policji, wojska i bojówek hitlerowskich przed ostateczny rozwiązaniem kwestii żydowskiej.
Emanuel Ringelblum w liście do prof. Rafaela Mahlera:
Wydaje mi się, że pod każdym względem tak brutalnego, bezlitosnego wysiedlenia, jak to z Niemiec, cały naród żydowski jeszcze nie zaznał. Widziałem kobietę wyrzuconą z domu w Niemczech w samej piżamie (obecnie jest na wpół obłąkana). Widziałem 50-letnią kobietę, którą sparaliżowaną wyniesiono z domu, i młodzi ludzie nieśli ją przez cały czas na fotelu, aż do granicy (do dzisiaj leży w szpitalu). Widziałem chorego w śpiączce, niesionego przez granicę na noszach. Okrucieństwo, jakiego nie widzieliśmy jeszcze w ludzkich dziejach.
Materiał w 64 Karcie jest tematem spotkania, w którym udział zapowiedzieli:
- profesor Jerzy Tomaszewski (IH UW)
- Wojciech Olejniczak (Fundacja Tres)
- redaktor Zbigniew Gluza (Ośrodek Karta)
- Andrzej Żbikowski (ŻIH)
- prowadzenie Tomasz Terlikowski
Przed rozmową odbędzie się projekcja filmu Do zobaczenia za rok w Jerozolimie (reż . W. Olejniczak, 2008, 30′), pokazującego losy ludzi, którzy przewinęli się przez dworzec kolejowy w Zbąszyniu w 1938 roku.