9 grudnia 2010 roku rozpocznie się w Krakowie V Międzynarodowy Festiwal Filmu Filozoficznego – Kinematograf Filozoficzny Wschód – Zachód. Filozoficzne pokazy filmowe potrwają do 12 grudnia.
Nie ma przekazu, który nie niósłby w sobie pewnej wizji świata. Nie ma ustawienia kamery, które jest bez znaczenia. Nie ma wyboru, który byłyby tylko czysto estetycznym rozstrzygnięciem. Festiwal Filmu Filozoficznego jest pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i na świecie, a jego podstawowym celem jest promocja interdyscyplinarnego podejścia do sztuki filmowej. Głównym przedmiotem zainteresowania jest proces oddziaływania pomiędzy dwoma dziedzinami: filozofią i filmem.
Ważnym zadaniem Festiwalu Filmu Filozoficznego jest próba odkrycia przed widzem całego bogactwa założeń filozoficznych lub ich braku, znajdujących się na różnych poziomach i w różnym stopniu w tkance dzieła filmowego. Festiwal Filmu Filozoficznego realizuje także ideę popularyzacji filozofii poprzez film.
Festiwal Filmu Filozoficznego w tym roku stawia krok na Wschód. Program Festiwalu przybliża wybrane kinematografie wschodnie, ale przede wszystkim ukazuje bogactwo wątków filozofii Wschodu w obrębie samego kina europejskiego i światowego. Wokół filozofii Wschodu narosło wiele nieporozumień, stereotypów, z którymi chcemy podjąć dyskusję z udziałem wybitnych ludzi nauki i filmu, dla których sztuka filmowa może być nośnikiem wartościowego przekazu pozwalającego na lepsze zrozumienie wielokulturowego oblicza świata.
Zaproszeni goście Festiwalu łączą dwie tradycje kulturowe, filozoficzne i artystyczne Wschodu i Zachodu. Tegoroczna edycja Festiwalu idealnie koresponduje z tym, co w ich autorskiej sztuce filmowej jest inspiracją i propozycją rozumienia wielokulturowego oblicza świata.
Kuratorki projektu:
Sylwia Szczepańska
Marzena Dudziuk
9-12 grudnia 2010
Organizatorzy:
Stowarzyszenie EKSIT
Dom Norymberski
Wyższa Szkoła Filozoficzno – Pedagogiczna Ignatianum
Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży