11 grudnia 2010 roku o godzinie 18.00 w lubelskiej Galerii Lipowej odbędzie się spotkanie z Anką Ptaszkowską, związane z promocją książek Grupa Zamek: konteksty – wspomnienia – archiwalia oraz Wierzę w wolność, ale nie nazywam się Beethoven.
Spotkanie odbędzie się podczas finisażu wystawy Na wulkanie Krzysztofa Niemczyka. Rozmowę prowadzić będą Dominik Kuryłek oraz Paulina Zarębska.
W książce Wierzę w wolność, ale nie nazywam się Beethoven Anka Ptaszkowska podejmuje aktualne tematy, ważne dla współczesnej myśli o sztuce. Podważa proces uhistorycznienia sztuki neoawangardowej, zadaje ważkie pytania: o miejsce dla tego, co zmarginalizowane (Niemczyk w Muzeum), o rzutowanie pamięci na teraźniejszość (polemika z Wiesławem Borowskim na temat Galerii Foksal), wreszcie o zawartą w tytule książki wolność.
Książka Grupa Zamek: konteksty – wspomnienia – archiwalia jest drugim tomem opracowania dziejów lubelskiej formacji (pierwszy pt. Grupa Zamek: historia – krytyka – sztuka ukazał się w 2007 roku). Na książkę składa się bogaty i różnorodny materiał obejmujący prezentację sylwetek artystów i kalendarium działalności grupy, zapisy dyskusji, wspomnienia i archiwalia, ujęte w szerokiej perspektywie polskiego życia artystycznego drugiej połowy lat 50. O samej grupie Zamek Anka Ptaszkowska mówi: Dla mnie bezpośrednim przedłużeniem grupy Zamek była działalność Galerii Foksal. Naszym marzeniem […] było m. in. doprowadzenie do sytuacji, w której artyści, w jakich wierzyliśmy […], znajdą się w obiegu sztuki międzynarodowej, na równorzędnych z ich zachodnimi kolegami zasadach. […] teraz, jako jedna z osób jeszcze żyjących z tego okresu, mam niezwykłe szczęście stwierdzić, że to nasze marzenie się spełnia.
Anka Ptaszkowska (ur. 1935) – historyk i krytyk sztuki, eseistka, tłumaczka. W końcu lat 50. była związana z lubelską grupą Zamek. Była też współzałożycielką Galerii Foksal i tłumaczką m.in. książki Społeczeństwo spektaklu Guya Deborda. W latach 60. współpracowała m.in. z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim. Od lat 70. przebywała w Paryżu, gdzie tworzyła takie przedsięwzięcia, jak Galeria 1 do 36 oraz Vitrine pour l’Art Actuel. Była żoną Edwarda Krasińskiego, a potem Eustachego Kossakowskiego.
11 grudnia 2010 r., godz. 18.00
Galerii Lipowa
ul. Lipowa 13, Lublin