Od 8 do 14 grudnia 2010 w poznańskim Starym Browarze można oglądać wystawę Jana Katha Współczesna sztuka tworzenia dywanów.
Stosując nowoczesne wzornictwo, Jan Kath wytycza całkowicie nowe perspektywy w świecie dywanów. Kierowany odważnym podejściem do swojej pracy, Kath łączy klasyczne elementy dywanów orientalnych ze współczesnym, minimalistycznym wzornictwem.
Z pełną świadomością łamie tradycyjny sposób widzenia, ignoruje surowe reguły kompozycji. Podczas gdy kiedyś całe pokolenia zwijały perskie dywany swoich dziadków, skazując je na opuszczenie nowoczesnych salonów, projekty Katha ponownie przywracają je dywanom.
Jan Kath, obecnie znany na całym świecie jeden z najważniejszych projektantów dywanów, to samouk. Matryca jego innowacyjnych projektów tworzona jest przez nacechowany silnymi emocjami stosunek do dywanów. Jan Kath jest trzecim pokoleniem rodziny handlującej dywanami, która miała swoje firmy w Zagłębiu Ruhry i Berlinie. Jako młody chłopak, wraz ze swym ojcem, odwiedził fabryki dywanów w Iranie i Nepalu. Te doświadczenia wyostrzyły jego widzenie i obudziły podstawowe zrozumienie kombinacji kolorystycznych i proporcji.
Jan Kath nigdy nie pragnął podążać śladem rodziców i kontynuować prowadzenia ich firmy. W poszukiwaniu własnej drogi, mając dwadzieścia lat, odbył podróże przez Azję i Bliski Wschód. Podczas swej wędrówki trafił do Nepalu. Tam przyjaciele jego rodziny, zaproponowali mu pracę w charakterze kontrolera jakości przy produkcji dywanów. W ten sposób powrócił on do świata dywanów, przejął kontrolę nad procesem wytwarzania i zaczął tworzyć swoje własne wzory.
Dzisiaj w jego fabrykach pracuje ponad 3000 ludzi.Tkają oni dywany ręcznie według kilkusetletniej technologii, wykorzystując do tego wyłącznie naturalne materiały takie jak: niezwykle wytrzymała tybetańska wełna, chiński jedwab, konopie oraz pokrzywy. W palecie kolorystycznej dostępnych jest 125 kolorów wybarwianych w ekologicznych technologiach. Wszystkie projekty powstają w centrum kreatywnym w Bochum.
Zainspirowany licznymi podróżami przez tętniące życiem takie metropolie jak Paryż, Istambuł, Nowy Jork, Tokio, Bejrut, Sydney i w końcu, nie mniej istotne,ze swoją archaiczną kulturą przemysłową Zagłębia Ruhry, Jan Kath szybko rozwinął swój własny indywidualny obraz. Chociaż czar jego wzorów tworzy niedoskonałość, erozja i transformacja, która odgrywa tu główną rolę, Kath jest w bezkompromisowy sposób zachowawczy jeśli chodzi o jakość.
8-14 grudnia 2010
Stary Browar, Słodownia
ul. Półwiejska 42, Poznań