15 stycznia 2011 roku Biblioteka Kórnicka rozpoczyna cykl spotkań kulturalnych w ramach projektu Najcenniejsze klejnoty kultury – spotkania kórnickie.
Biblioteka Kórnicka podejmuje się pionierskiego projektu rozplanowanego na trzyletni program spotkań, wystaw, pokazów, prelekcji, a także zajęć praktycznych. W ramach spotkań będzie można zobaczyć bezcenne zbiory Biblioteki Kórnickiej, zapoznać się z sztuką tworzenia średniowiecznego rękopisu, podpatrzyć pracę konserwatora starodruków i poznać wiele ciekawych faktów z historii książki.
Przez pierwsze cztery miesiące roku spotkania będą dotyczyć niezwykłej historii rękopisu w historii, towarzyszyć im będą warsztaty materiałów i narzędzi pisarskich.W weekendy majowe zaprezentowane będą w Zamku kórnickim najcenniejsze zbiory Biblioteki, w tym rękopis III części Dziadów Adama Mickiewicza.
Na kolejne miesiące przewidziany został cykl wykładów przedstawiających dzieje starodruku w historii piśmiennictwa, poparty warsztatami praktycznymi ze sztuki ich tworzenia.W ostatnich trzech miesiącach roku spotkania będą dotyczyły XIX-wiecznej rewolucji w historii książki, a prelekcje będą urozmaicone przykładami cennych druków ze zbiorów Biblioteki.
Imprezy będą odbywać się w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 11-13:30, z wyjątkiem maja, kiedy zbiory będą udostępniane w każdy weekend od 10:00 do 17:00.
Zorganizowane przez Fundację Zakłady Kórnickie oraz Bibliotekę Kórnicką PAN spotkania odbywać się będą w Klaudynówce na Podzamczu i Zamku Kórnickim.
Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk
ul. Zamkowa 5
62-035 Kórnik-Zamek