Od 10 grudnia 2010 roku do 9 stycznia 2011 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie potrwa wystawa pokonkursowa IV Ogólnopolskiego Konkursu na Obraz dla Młodych Malarzy im. Mariana Michalika. Wernisaż zaplanowano na piątek 10 grudnia na godzinę 13.00, wtedy zostaną wręczone nagrody i honorowe wyróźnienia laureatom konkursu.
Jury przyznało cztery wyróżnienia honorowe: Grażynie Smalej za cykl obrazów Sny Marii Stuart III, Magdalenie Barczyk za obraz Strażnik czasu, Monstfurowi za za obraz ET41012 oraz Tomaszowi Adamowiczowi za obraz Pejzaż. Drugą nagrodę regulaminową zdobyła Karolina Wilcan za obraz Cztery ściany I, a laureatem głównej Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy został Bartosz Wiłun za obraz Życie uliczne.
Intencją organizatorów było poszukiwanie i wyłonienie najlepszych prac malarskich młodych malarzy polskich, w przekonaniu, że warto jest wspierać i doceniać tradycyjną dyscyplinę artystyczną, jaką jest malarstwo. W czasach, gdy młodzi artyści chętniej wypowiadają się językiem nowych mediów, w sztuce dominują inne, technologiczne środki wyrazu, a publiczność odbiera sztukę przede wszystkim jako atrakcję, istotnym zdało się, by w malarstwie właśnie szukać wzorca jakości warsztatowej i jednocześnie potencjału intelektualnego. Intencje te, utrzymane do dziś, najlepiej wyrażało odwołanie się do osoby duchowego patrona konkursu – częstochowskiego artysty malarza Mariana Michalika, którego twórczość artystyczna nierozerwalnie kojarzona jest z tradycyjnym malarstwem.
Monika Nowakowska – historyk i krytyk sztuki, członkini jury częstochowskiego konkursu:
Inwencja, wrażliwość i świeżość spojrzenia młodych twórców zaowocowały szeregiem interesujących malarskich propozycji, z których kilka zasługuje na szczególną, w moim odczuciu, uwagę. Spośród 13 jurorskich nominacji do nagród, poleciłabym zwłaszcza obrazy: Sylwestra Stabryły Długi związek– imponujący realistycznym warsztatem, impastową kolorystyką tła i kompozycją przewrotnie nawiązującą do ukrzyżowania Chrystusa; Bartłomieja Jarmolińskiego Sweet hart – dzieło o silnym ładunku emocji przy klarownej acz nieszablonowej kompozycji postaci; Tomasza Adamowicza Pejzaż– abstrakcyjny monochrom o ciekawej fakturze tła, rozbitego akcentami bieli i czerwieni oraz Magdaleny Barczyk Strażnik czasu – oryginalnie wykadrowany fragment architektury, odrealniony przez silne kontrasty walorowe i mięsistą fakturę. Ich autorzy są na najlepszej drodze, aby znaleźć klucz do tajemnicy malarstwa, dyscypliny pozwalającej na wyrażenie twórczej indywidualności i ukształtowanie własnego stylu.
(…) Obok zdobywcy Grand Prix za jedną z najbardziej udanych, warsztatowo i treściowo, abstrakcyjnych propozycji IV edycji częstochowskiego konkursu uznałabym dyptyk O pełni 1 Joanny Dudek – dwa szare płótna, których połączone boki obwodzi wąski pasek z motywem pryzmatu, czyli wszystkich kolorów tęczy, od czerwieni do błękitu. Pełnia koloru, pełnia harmonii i prawda materiału – czegóż więcej potrzeba w malarstwie?
10 grudnia 2010 r.- 9 stycznia 2011 r.
Miejska Galeria Sztuki
Częstochowa