Od 10 do 13 grudnia 2010 roku, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odbędzie się IV Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik. Będzie to kolejne spotkanie z kinem zaangażowanym przy tradycyjnych koksownikach. W tym roku hasłem przewodnim przeglądu jest Praca i jej znaczenie w życiu współczesnego czlowieka.
Przegląd otworzy dziewięciominutowa animowana impresja Józefa Piwkowskiego na temat pierwszego w historii kina filmu braci Lumiere Wyjście robotników z fabryki. Wśród prezentowanych filmów znajdzie się Śmietnisko – film w reżyserii Lucy Walker opowiadający historię tworzenia instalacji artysty Vica Muniza, która w miejscowości Jardim Gramacho (Ameryka Południowa) powstała na… wysypisku śmieci. Na uwagę zasługuje również ekranizacja bestsellerowej książki Noami Klein Doktryna szoku uderzająca w ideologię neoliberalizmu. Natomiast okazją do przyjrzenia się środowisku, z jakiego wywodzą się terroryści zagrażający zachodniemu światu będzie film Mahmoud Al Massada Na przemiał.
Nie zabraknie również filmów fabularnych poruszających ważne kwestie społeczne takie jak stalking (Gigante), czy problem dehumanizujących sposobów rekrutacji na stanowiska kierownicze praktykowanych przez wielkie korporacje (Metoda). Komedia Sunshine cleaning opowie z kolei o pomyśle na nietypowy biznes: by zarobić na edukację syna, bohaterka filmu wspólnie z siostrą zakłada firmę zajmującą się sprzątaniem… miejsc zbrodni. Polskim akcentem będzie prezentacja filmu Filipa Bajona Fundacja.
Program
10 grudnia, MCSW Elektrownia
godzina 18.00
- Otwarcie przeglądu i projekcja filmu animowanego: Wyjście robotników z fabryk reż. Józef Piwkowski, Polska, 1981,
- Śmietnisko – film dokumentalny, reż. Lucy Walker, Brazylia 2009 Historia tworzenia instalacji artysty Vica Muniza, która w miejscowości Jardim Gramacho (Ameryka Południowa) powstała na wysypisku śmieci. Wraz z zepchniętymi na margines społeczeństwa mieszkańcami okolicznych faweli komponuje, ze znalezionych na śmietniku odpadków, ich gigantyczne portrety. Zdjęcia tych portretów sprzedaje w największych galeriach sztuki za sumy dorównujące dziełom Basquiata czy Andy Warhola. Zarobione w ten sposób pieniądze oddaje sportretowanym, zmieniając ich los, dając im nadzieję i szansę na lepsze życie. Całości dopełnia, napisana specjalnie do tego filmu, muzyka Moby’ego.
godzina 20.00
- Gigante – film obyczajowy, komedia, reż. Adrián Biniez, Urugwaj, Argentyna, Niemcy, Hiszpania, 2009 Film opowiada o przezwyciężeniu samotności. To historia człowieka, który po latach zapadania się w osobny, pozbawiony kontaktów międzyludzkich świat, dzięki uczuciu powraca do normalnego życia.
11 grudnia, MCSW Elektrownia
godzina 18.00
- John i Jane z Kalkuty – film dokumentalny, reż. Ashim Ahluwalia, Indie 2005 Dokument o młodych Hindusach, którzy nocami stają się Amerykanami. Poruszające spojrzenie w głąb duszy ludzi będących podwykonawcami korporacji (outsourcing). Pracują w telefonicznych centrach obsługi. Proponują różne towary i uspokajają zdenerwowanych klientów. Rozwiązując problemy dzwoniących, marzą o Ameryce. Marząc, zmieniają się. Przedstawione biografie są prawdziwe. Bohaterowie mają zachodnie imiona. Za dnia śpią, pracują zaś w środku nocy, dostosowując się do godzin pracy w USA. Żaden z nich nigdy nie był poza granicami Indii. Na szkoleniach uczą się, czym dla Amerykanów są praca, pieniądze i Bóg.
godzina 20.00
- Metoda – dramat, reż. Marcelo Pineyro, Argentyna, Hiszpania,Włochy, 2005 Film jest adaptacją sztuki Jordiego Galcerana Ferrerera. Akcja rozgrywa się w Madrycie w ciągu jednego z najpopularniejszych dni lata. Miasto szykuje się do protestów alterglobalistów. Siódemka bohaterów spotyka się w tym samym szklanym wieżowcu, wszyscy aplikują na to samo stanowisko. Okazuje się jednak, że rekrutacja odbywa się według niespodziewanych przez nich zasad.
12 grudnia, MCSW Elektrownia
godzina 18.00
- Na przemiał – film dokumentalny, reż. Mauhmoud AL. Massad, Holandia, Jordania 2007 Obraz przedstawia sylwetkę biednego muzułmanina, który zarabia na życie jeżdżąc przez miasto, zbierając ze swoimi synami puste kartony. Reżyser w swoim debiucie chce zmienić wyobrażenie o świecie islamu przedstawiane przez media.
godzina 20.00
- Sunshine cleaning – dramat, komedia, reż. Christine Jeffs, USA 2008 Historia kobiety, której pechowe decyzje życiowe przekreślają świetlaną przyszłość. Żeby zdobyć pieniądze zakłada z siostrą własne nietypowe przedsiębiorstwo…
13 grudnia, Kino Helios
godzina 18.00
- Fundacja – dramat, komedia, reż. Filip Bajon, Polska 2008 Bohaterem filmu jest wyrafinowany oszust , który powraca z USA do Polski i postanawia zrobić przekręt życia. Wie, że niebawem nastąpi nowelizacja ustawy o ruchu drogowym i zaostrzenie kar za wypadki spowodowane po pijanemu. Sąd będzie zasądzał nawiązki na rzecz poszkodowanych w wypadkach dzieci, które to nawiązki będzie przekazywał wyspecjalizowanym fundacjom.
godzina 20.15
- Doktryna szoku – film dokumentalny, reż. Michael Winterbottom, USA 2009 M. Winterbottom stworzył obraz obnażający prawdę o tym, jak wolnorynkowe recepty Made in USA podbiły świat, bezlitośnie wykorzystując poddane amerykańskiej terapii szokowej kraje i narody. Zrealizowany na podstawie książki Naomi Klein, ikony światowego alterglobalizmu.
godzina 22.00
- Mleko – dramat, reż. Semih Kaplanoglu, Francja Niemcy Turcja 2008 Autor trylogii (Miód i Jajko) opowiada o życiu nastolatka w prowincjonalnym miasteczku, którego pasją jest pisanie wierszy, musi jednak pomagać owdowiałej matce która prowadzi mleczarnie.
10 -13 grudnia 2010r.
Mazowieckie Centrum Kultury Współczesnej Elektrownia
Radom