Do 12 grudnia 2010 roku przedłużona została wystawa Powrót Jurry’ego w Galerii Zderzak w Krakowie.
Celem wystawy jest przypomnienie dorobku Jerzego Jurry Zielińskiego i postawienie kilku pytań: o cenę wolności słowa w życiu artystycznym PRL, o historyczne znaczenie sztuki Jurry’ego, o aktualność jej przesłania w obecnej sytuacji geopolitycznej. Wystawie towarzyszy 300-stronicowy katalog – pierwsza monografia twórczości artysty, zawierająca bogaty materiał dokumentacyjny.
Niepoprawny romantyk, poeta i chuligan, był jedną z najbarwniejszych postaci Warszawy lat 70. Słynął z regularnego zakłócania wernisaży artystycznego establishmentu i świąt państwowych (akcja Zgrzyt z okazji 1 Maja), z zabawowego stylu życia, z bójek w kawiarni U Hopfera i na warszawskiej Pradze. Był nieobliczalny, dowcipny i uroczy. Bano się go i lubiano, a jego legendę straceńca ugruntowała śmierć – nagła i zagadkowa.
Wystawą Powrót Jurry’ego zostaje przedstawiony artysta, którego nie znajdzie się w Wikipedii. Jego malarstwo – dotychczas znane tylko wtajemniczonym – w latach 80. inspirowało Gruppę, w latach 2000. grupę Twożywo.
Galeria Zderzak w Krakowie
8 października – 12 grudnia 2010 roku