16 grudnia 2010 roku o godzinie 17.30 w krakowskim Pałacu Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy Czesław Rzepiński i uczniowie.
Wystawa pokazująca obrazy samego mistrza (ok. 60 dzieł) oraz jego studentów i przyjaciół. Tych, na których dalszą twórczość wywarł pośredni wpływ. Ich lista to 17 artystów: Ryszard Barnaś, Stanisław Chomiczewski , Ryszard Dudek , Krystyna Filipiuk, Marek Filipiuk, Marek Gawron Jadwiga Maria Jarosiewicz, Juliusz Joniak, Andrzej Pitera, Anna Ryś Rzepińska, Halina Sala, Bolesław Stępień, Adam Styrylski, Danuta i Witold Urbanowiczowie i Ewa Wilczyńska.
Z wielkim pietyzmem dbał o równowagę między kolorem i formą. Zawsze te dwa uniwersalne elementy obrazu były podstawowym składnikiem konstrukcji płótna. Zaliczano twórczość Rzepińskiego do kolorystów, ale Rzepiński miał własną filozofię koloru i jego roli w malarskim przekazie. Uważał że kolor nie powinien narzucać swojej dominacji w obrazie, a z całą swoją energią i urodą współtworzyć z formą zrozumiały i atrakcyjny dla każdego, malarski wizerunek obranego przez artystę tematu – napisał we wstępie do katalogu towarzyszącego wystawie Wiesław Ochman.
Czesław Rzepiński, nieżyjący już, krakowski artysta, jeden z czołowych przedstawicieli zaliczanych do nurtu polskiego koloryzmu.
Kurator wystawy – Joanna Ziółkowska
16 grudnia 2010 r., godz. 17.30
Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych
pl. Szczepański 4, Kraków