W dniach od 6 do 9 stycznia 2011 roku w kinie Agrafka w Krakowie odbędzie się przegląd filmów Przed kamerą – Zbyszek Cybulski.
Przed kamerą to nowy cykl poświęcony wybitnym aktorom i ich niezapomnianym kreacjom. Będzie się odbywał raz w miesiącu, a jego wspólnym mianownikiem będzie aktorka lub aktor odtwarzający jedną z głównych ról. Pierwsza edycja poświęcona jest Zbyszkowi Cybulskiemu.
Zbyszek Cybulski – aktor filmowy, którego wybitne role filmowe, szczególnie ta z Popiołu i diamentu sprawiły, że, jako pierwszy po wojnie uzyskał status gwiazdy i aktora kultowego. Jego pamięci poświęcono filmy: Wszystko na sprzedaż i Zbyszek. Zginął tragicznie 8 stycznia 1967 r.
- 6 stycznia 2011 r, godz. 18.00
Popiół i diament, reż. Andrzej Wajda, Polska 1958, 108’
Powieść Jerzego Andrzejewskiego Popiół i diament była jednym z najbardziej przez komunistyczne władze popieranym polskim utworem literackim. Uznawano ją wówczas w Polsce niemal za arcydzieło, za jedną z najważniejszych rodzimych powieści XX wieku. Nieco skromniej, lecz również z należytym pietyzmem, traktowano ekranizację Wajdy. Szczególnie kreacja Cybulskiego zwróciła uwagę krytyki i na długo zapadła w pamięć widzom. Jego Maciek Chełmicki zachowaniem bardziej przypominał bohaterów Jamesa Deana niż akowskiego konspiratora (Zygmunt Kałużyński).
- 7 stycznia 2011 r., godz. 18.00
Sam pośród miasta, reż. Halina Bielińska, Polska 1965, 74’
Rzecz o czterdziestoletnim, wyobcowanym i zagubionym romantyku, który ciągle nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w życiu. Konrad (interesująca rola Zbigniewa Cybulskiego) wywodzi się z pokolenia Kolumbów. Jego mentalność ukształtowały doświadczenia czasów wojny. Dwadzieścia lat po jej zakończeniu, mimo dobrej pozycji zawodowej, wciąż nie może przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. To nieprzystosowanie szczególnie dolegliwe staje się w chwili, gdy w wyniku awarii samolotu musi odłożyć na jeden dzień wyjazd na kontrakt do Iraku. Co robić przez całą dobę w Warszawie, kiedy odstąpiło się mieszkanie i dawno załatwiło wszystkie sprawy prywatne i służbowe?
- 8 stycznia2011 r., godz. 18.00
Rękopis znaleziony w Saragossie, reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1964, 177’
Stylowa komedia kostiumowa, awanturniczy film płaszcza i szpady, fantastyczna baśń z duchami, wisielcami, opętanymi księżniczkami – tak określano ten niezwykły film. Jego literackim pierwowzorem jest powieść osiemnastowiecznego poety, uczonego, filozofa, żołnierza, podróżnika i fantasty Jana Potockiego. Młody kapitan gwardii króla Hiszpanii, Alfons van Worden, podróżuje samotnie przez dzikie góry Sierra Morena. W czasie noclegu w ponurej gospodzie poznaje dwie mauretańskie księżniczki, które oznajmiają mu, że jako potomek potężnego rodu Gomelezów wybrany został do wielkich zadań. Przedtem musi jednak dowieść swej odwagi, prawości i honoru…
- 9 stycznia 2011 r., godz. 18.00
Salto, reż. Tadeusz Konwicki, Polska 1965, 100’
Trzeci film Konwickiego wywołał wiele kontrowersji. Po raz kolejny zmierzył się w nim z własnymi obsesjami, fascynacjami i urazami. Znalazły się wśród nich zarówno wojna, romantyczno-martyrologiczna tradycja polskiej kultury, jak i utracony świat dzieciństwa na Wileńszczyźnie. Salto było też interpretowane jako polemika ze szkołą polską i dzieło autotematyczne – wyraz wahań i niepewności artysty, dotyczących możliwości i pułapek sztuki. Reżyserowi udało się zgromadzić na planie czołówkę polskich aktorów, co może nieco dziwić w wypadku filmu z założenia trudnego i nie kasowego. Salto bowiem najbliższe jest kinu poetyckiemu, nastrojowemu, obfitującemu w zagadki i niedomówienia.
6-9 stycznia 2011 r.
Kino Agrafka
ul. Krowoderska 8, 31-142 Kraków