• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Katarzyna Figura na planie filmu Yuma, fot. Bartosz Mrozowski
  • Film

Figura u Mularuka

  • asia-tracz
  • 2010-12-23

Katarzyna Figura pracuje nad kolejną rolą, która z całą pewnością zapadnie widzom w pamięć. Wystąpi w najnowszym filmie Piotra Mularuka – Yuma.

Katarzyna Figura na planie filmu Yuma, fot. Bartosz Mrozowski
Katarzyna Figura na planie filmu Yuma, fot. Bartosz Mrozowski

W filmie Yuma, w reżyserii Piotra Mularuka, gra uwodzicielską Halinkę, kobietę o złotym sercu, a jednocześnie burdelmamę, która de facto rządzi całą okolicą. A okolica ta to Brzegi, przygraniczne miasteczko nad Odrą, gdzie kilka lat po upadku komuny kwitnie juma – kradzieże w sklepach po lepszej, a w każdym razie bogatszej, stronie granicy. Juma to zjawisko do dziś uznawane za temat tabu rodzącego się polskiego kapitalizmu.

Trzy lata po upadku komuny Zyga ma serdecznie dość oglądania kolorowego świata tylko w młodzieżowych pismach. Z pomocą kumpli z blokowiska zostaje królem jumy – drobnych kradzieży tuż za graniczną Odrą. Proceder szybko się rozpowszechnia, a małe, szare miasteczko dokonuje prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Wkrótce jednak chłopakom przestaną wystarczać ciuchy i elektronika. Gdy wejdą w drogę rosyjskim gangsterom, a i regularnie okradani Niemcy powiedzą dość, zabawa zmieni się w niebezpieczną grę, która może prowadzić do katastrofy.

Historia Yumy zainspirowana jest autentycznymi wydarzeniami, a opowiedziana językiem nawiązującym do klasyki kina sensacyjnego, który daje klucz do zrozumienia świata pogranicza niemieckiego lat 90 w Polsce – mówi reżyser Piotr Mularuk. Halinka, obdarzona bujną urodą i zmysłem do biznesu, roztacza opiekę nad Zygą, lokalnym bohaterem jumy (Jakub Gierszał – Wszystko, co kocham, Sala samobójców).

Trzeba brać życie we własne ręce – mówi przedsiębiorcza kobieta do Zygi.  Wiatr historii wieje, a ty chłopaka w domu zamykasz – wyrzuca jego matce. Zyga, chłopak z głową pełną niegdyś romantycznych fantazji, rzuca się więc w dziejowy wir, który jednak porwie go niekoniecznie we właściwym kierunku.

Producentem filmu jest firma Yeti Films (Nightwatching Petera Greenawaya oraz Wichry Kołymy Marleen Gorris), przy współudziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Czeskiego Państwowego Funduszu Wspierania i Rozwoju Kinematografii.

Tags
  • Jakub Gierszał
  • Katarzyna Figura
  • Piotr Mularuk
Poprzedni artykuł
Rodzinna Niedziela w Żydowskim Muzeum Galicja
  • Kids

Zagadkowa Rodzinna Niedziela w Żydowskim Muzeum Galicja

  • kuba-kulasa
  • 2010-12-23
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
superjednostka-ck-katowice-22-12-2010
  • Fotografia
  • Sztuki wizualne

SUPER!jednostka w Katowicach

  • hanna-kwiek
  • 2010-12-23
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Jury 59 KFF, fot. Kamila Szatan (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

59. Krakowski Festiwal Filmowy

  • 2019-05-26
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Platynowe Lwy dla Krzysztofa Zanussiego

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Karol Radziszewski: Powidoki (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

  • 2019-05-10
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Zwycięzcy IV edycji konkursu filmowego #63PL

  • 2019-05-07
12. Mastercard OFF CAMERA – KONKURS POLSKI (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Laureaci 12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-05-05
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-04-25
Stanisław Jędryka, fot. Marcin Kułakowski/PISF
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Film

Zmarł Stanisław Jędryka

  • 2019-04-22

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.