Dnia 7 stycznia 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii BWA we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Prace Agnieszki Lasoty. Wystawa potrwa do 5 lutego 2011 roku.
Wystawa jest pierwszym monograficznym pokazem twórczości artystki. Prezentacja obejmuje serie Autoportrety, Meble z pamięcią, Szkice, Słoneczko oraz Śniące Ciało. Projekty balansują na granicy projektowania i sztuki, bardziej koncentrując uwagę na emocjonalności oraz efemeryczności czasu, niż na dizajnerskim, wyłącznie użytkowym efekcie.
Agnieszka Lasota idzie na przekór idei nowoczesnego projektowania, stawiającego głównie na wartości materialne, skupiając się na pamięci, historii oraz afirmacji kobiecości. Możliwości warsztatowe współczesnego dizajnu są narzędziem artystki, która w wyjątkowy sposób zamraża to co zdarzyło się w przeszłości, a warte jest zapamiętania.
Jej Autoportrety, czyli uchwycone wizerunki kobiet w różnym wieku są akceptacją płynności czasu i jednoczesnym pragnieniem zatrzymania jego wycinków.
Meble z pamięcią to autorski przykład recyklingu, polegający na zabezpieczeniu i wizualizowaniu zniszczonych już przedmiotów codziennego użytku, początkowo służących ludziom, później zapomnianych. Nawiązaniem do tradycyjnie kobiecych obszarów rzemiosła są Szkice, będące jednocześnie reminiscencją notatnika renesansowego artysty, w którym fragmenty rysunków i pojedyncze słowa wyszyto grubymi nićmi.
Niejako ich rozwinięciem jest Słoneczko – wyszywane prześcieradła, rozwieszone na sznurkach jak pranie. Komentarzem do pracy są zdjęcia prześcieradeł spowijających kobiece ciało. Do współpracy przy Słoneczku artystka zaprosiła wybitnego kompozytora muzyki filmowej, Stanisława Syrewicza, który wykorzystał swoje kompozycje, dekonstruując je i przypisując poszczególnym warstwom projektu pojedyncze warstwy swoich utworów.
Śniące Ciało jest powstałą specjalnie na wystawę realizacją, bazującą na pierwotnej zależności pomiędzy światłem a jego odbiciem, przeistaczającą wnętrze galerii w magiczną przestrzeń. W dwóch ostatnich projektach uczestniczyła Barbara Czartoryska, utalentowana fotograf, która zobrazowała ich koncepcję oraz przesłanie.
Prace są realizacjami badającymi zależność pomiędzy dziełem artystycznym a produktem dizajnerskim. Agnieszka Lasota czerpie z rzemiosła artystycznego czy typowo kobiecych aktywności, przekształcając przedmioty w artystyczne fetysze o niezwykle silnym ładunku emocjonalnym. Są bardzo osobistym zapisem wrażeń artystki, rodzajem artystycznego notatnika.
Jak opisuje w katalogu wystawy Marika Kuźmicz, cały projekt jest jednak przede wszystkim głęboką krytyką przedmiotu użytkowego i jednocześnie obowiązku który spoczywa na projektantce, polegającego na konieczności rozpoznania potrzeb społecznych i odpowiedzi na nie. Z drugiej strony, w warstwie formalnej wszystkie realizacje Lasoty są gestem sprzeciwu wobec medialnego propagowania na polskim rynku rodzimych projektanckich marek, jednocześnie pozbawionych społecznego i instytucjonalnego mecenatu. W warstwie intelektualnej artystka krytykuje nie tylko zasadność wytwarzania kolejnych, nowych przedmiotów codziennego użytku, przyjmowanych bezrefleksyjnie przez konsumpcyjne społeczeństwo, ale też odnosi się do skrajnego stadium uprzedmiotowienia człowieka i jego ciała.
Agnieszka Lasota ukończyła wydział Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996 r.) oraz podyplomowe studia w Istituto Europeo di Design w Mediolanie (2006 r.). Pracowała jako dyrektor kreatywny w Fashion TV Polska, była związana z magazynem Twój Styl, gdzie prowadziła dział wnętrz. Architektka wnętrz, autorka unikatowych mebli oraz prac z pogranicza dizajnu oraz sztuki. Eksperymentuje z pracą z procesem, metodą opracowaną przez psychologa Arnolda Mindella. Uczestniczyła w licznych wystawach, targach i festiwalach sztuki i dizajnu, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Berlinie, Mediolanie, Londynie, Brukseli.
Galeria BWA Design
Wystawa: od 7 stycznia do 5 lutego 2011 roku
Wernisaż: 7 stycznia 2011 roku, godz. 18.00
ul. Świdnicka 2-4
Wrocław