W dniu 8 grudnia 2010 roku w Hotelu Parkowa w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja z cyklu Wirtu@lna Kultura. Niniejsza edycja poświęcona była prawnym aspektom rozpowszechniania zbiorów w Internecie.
Udostępnianie dóbr kultury w Internecie to wyzwanie, ale jednocześnie olbrzymi problem prawny, a jak wiadomo w prawie nic nie jest oczywiste! Czy można digitalizować zbiory? Czy katalogi on-line są dopuszczalne jako forma promocji wystawy? Czy legalne jest pokazywanie wizerunków muzealiów w Internecie? Jak to naprawdę jest z biblioteką cyfrową? Jak wykorzystać “kruczki prawne” dla upowszechniania kultury. Na te i wiele innych pytań odpowiadali uznani eksperci z prawa autorskiego.
Pretekstem do jej zorganizowania była próba odpowiedzi na pytanie Czy prawo autorskie zablokuje dostęp do kultury? Podczas wystąpień poruszane były najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa autorskiego w kulturze m.in. digitalizacja zbiorów bibliotecznych, rozpowszechnianie muzealiów w sieci, możliwość rozpowszechniania anonimowych fotografii i wiele, wiele innych zagadnień niezwykle istotnych dla instytucji kultury.
Konferencja miała wymiar praktyczny. Wśród prelegentów pojawili się specjaliści, którzy z autopsji, znają problemy związane z digitalizacją zbiorów oraz prezentacji treści na stronach internetowych instytucji kultury.
Prelegenci:
mec. Rafała Golat – radca prawny w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autor wielu pozycji z zakresu prawa autorskiego. Przedstawił on istotne zagadnienia związane z digitalizacją zbiorów i materiałów bibliotecznych.
mec. Monika Brzozowska – ekspert z zakresu prawa autorskiego, autorka książki „Prawo autorskie w kulturze. Praktyczny przewodnik po zakamarkach prawa autorskiego w teatrach, muzeach i innych instytucjach kultury”. Omawiając dopuszczalność promocji wystaw, katalogów, wydawnictw on-line, wskazywała na praktyczne aspekty związane z problematyką tzw. dozwolonego użytku publicznego.
dr Kamil Zeidler – pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, autor wielu publikacji z zakresu prawa w kulturze, poruszył temat rozpowszechniania muzealiów w sieci.
Damian Mądry– aplikant radcowski i specjalista z zakresu prawa własności intelektualnej- przybliżył zgromadzonym tematykę związaną z internetowymi wydaniami encyklopedii i atlasów jako formę udostępniania zbiorów instytucji kultury.
Piotr Łada – adwokat, absolwent kulturoznawstwa oraz prawa, aktywnie publikuje w Sztuka.pl oraz Renowacje i Zabytki, opowiedział o rozpowszechnianiu treści on-line dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
mec. Monika Brzozowska- wygłosiła wykład Biblioteki cyfrowe a prawo autorskie – uregulowania prawne rozpowszechniania zbiorów w sieci.
Była to bez wątpienia pierwsza tego typu Konferencja, ukazująca w sposób holistyczny problematykę rozpowszechniania treści w sieci, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów instytucji kultury (muzealia, eksponaty, fotografie, zbiory biblioteczne itp.)