W dniach od 13 stycznia do 24 lutego 2011 roku w Galerii BWA w Olsztynie odbędzie się wystawa Elżbiety Jabłońskiej Nadzwyczaj(nie)udanedzieło.
Wystawa będzie retrospektywą twórczości artystki, jednak obok starych znajdą się także i nowe realizacje, w tym 10 metrowy neon Nowe życie. Wystawie towarzyszy obszerny katalog podsumowujący twórczość artystki, wydany przy współpracy z Bunkrem Sztuki w Krakowie.
Elżbieta Jabłońska – jest artystką, której twórczość ma już swoje odrębne miejsce w polskiej sztuce współczesnej mimo, że swą działalność artystyczną rozpoczęła nie tak dawno, bo w końcu lat dziewięćdziesiątych. Artystka osobna, której próby zaszufladkowania chociażby w nurt sztuki feministycznej, czy krytycznej spełzły na niczym, bo znacznie wykracza poza tę problematykę.
Najprościej jej twórczość można by zamknąć w określeniu, że sztukę czyni z codzienności, ze spraw pozornie błahych, których znaczenie dawno zamknęły utarte stereotypy. Czy to będzie gotowanie, matkowanie, wernisaż wystawy, czy wizyta w muzeum, jej spojrzenie jest nowe, świeże, odkrywcze, pokazujące całkowicie odmienne znaczenia, nie udawane, nie sztuczne, i na pewno nie tylko estetyczne, a głęboko przemyślane, wręcz filozoficzne.
Ela Jabłońska tworzy w ramach wymyślanych przez siebie cykli, odbywa w nich różne, spójne ideowo akcje artystyczne, fotografuje, układa instalacje. Bardzo istotne jest jej osobiste włączanie się, udział – czy to pracą, gestem, czy jedynie zapisem filmowym.
Wystawa Nadzwyczaj(nie)udanedzieło jest pewną próbą podsumowania dorobku, ale jak to u Eli Jabłońskiej, wymykającą się przyjętym prawidłom. W ekspozycji zobaczyć można – w dużej części – dzieła w trakcie powstawania, przedmioty użyte do ich tworzenia zgromadzone w dużej ilości gablot muzealnych (np. białe ściereczki z haftem i nadrukami z Kuchni, stroje z Supermatki), a także zapis filmowy poszczególnych prac, przetykany opisem wzorowanym na tzw. fiszce muzealnej.
Są też niezliczone fotografie: kelnerów z akcji w Atlasie Sztuki, sitek z Przypadkowej Przyjemności, czy specjalnie zrobione na tę wystawę fotogramy Olsztyna. A na wystawę zaprasza z projektora sama artystka, uśmiechem i gestem zachęcając do wejścia. Jest też najnowsze dzieło Eli Jabłońskiej, eksponowany w neutralnej bieli, ogromny neon Nowe Życie, znaleziony przez artystkę w podbydgoskiej wsi, pochodzący z lat 70., przystosowany do eksponowania. I znów wydawałoby się – zwyczajny napis, a dzięki nowym kontekstom, nabiera innych znaczeń, dodaje optymizmu, wiary w zmianę, w lepsze to, co przed nami.
Twórczość Eli Jabłońskiej to ten rodzaj refleksji nad otaczającym nas światem, nami samymi, który niesie w sobie bardzo dużo pokory wobec codzienności, ale też pozwala dojrzeć w niej sens i urok.
wernisaż: 13 stycznia godz. 18.00
konferencja prasowa: 13 stycznia godz. 12.00
wystawa: od 13 stycznia do 24 lutego
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38
10-450 Olsztyn