11 stycznia 2011 roku o godzinie 18:00 w Bunkrze Sztuki w Krakowie odbędzie się otwarcie wystawy Niegrzeczne, w której udział biorą: Laura Pawela, Karolina Kowalska, Anna Niesterowicz, Lidia Krawczyk, Agnieszka Kurant, Anna Maria, Karczmarska, Zuzanna Krajewska i Justyna Koeke. Tego samego dnia od godz.12.00 do 14.00 będą godziny dla prasy. Wystawa potrwa do 27 lutego 2011 roku.
Zamierzeniem wystawy jest prezentacja prac ukazujących polską kulturę z perspektywy kobiety buntującej się wobec norm kulturowo-społecznych. To wystawa skupiona na emocjach i na sposobach ich wyrażania. Celem wystawy jest pokazanie, jak różne formy może przybierać złość. Bycie niegrzeczną to zarówno bycie świadomą kary, za to, że jest się inną, jak i przede wszystkim siły, która kryje się w umiejętności sprzeciwu, walki o własną przestrzeń.
Przy wyborze artystek ważną była świadomość konieczności zbudowania spójnej koncepcji tematycznej wystawy , pokazującej zarówno wyjątkowo wysoki poziom tworzonej przez nie sztuki , jak i wagę podejmowanych przez nie wspólnie wątków: buntu i sprzeciwu. Ważnym aspektem tej prezentacji jest również próba zdefiniowania tych problemów z różnych, także estetycznych perspektyw. Na wystawie zostaną pokazane prace realizowane specjalnie na tę wystawę w różnych mediach: od performance i instalację, poprzez fotografię, rzeźbę, aż do wideo i malarstwa. Artystki mierzą się z historią i polityką kulturalną (Anna Maria Karczmarska, Agnieszka Kurant), obalają mit nieskazitelnej niewiasty (Justyna Koeke, Zuza Krajewska), bawią popkulturowymi kodami (Karolina Kowalska), buntują się wobec tradycji (Laura Pawela) czy ukazują wewnętrzne procesy niegrzeczności (Lidia Krawczyk, Anna Niesterowicz).
Wszystkie te artystki żonglują rolami kulturowymi, wykorzystując to, co mają pod ręką, reagują na sytuacje, bolesne problemy i dzięki wyczulonej wrażliwości tworzą własną rzeczywistość podskórnego buntu. Nie unikają słowa złość, bunt, nie boją się wyrażać swoich emocji wobec tego, czym jest tradycyjnie postrzegana kobiecość. Robią to na różne sposoby. Ich protest często nie jest bezpośredni, czasem odbywa się poprzez wskazywanie tych przestrzeni społeczno-kulturowych, które generują takie a nie inne zachowania, czasem także sięgają po otwartą krytykę konkretnych zjawisk, a czasem jedynie wskazują relacje dyskursywne, które konstruują, definiują i wytwarzają przedmioty wiedzy.
11 stycznia – 27 luty 2011r.
Bunkier Sztuki
Kraków