Dnia 12 stycznia 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii Kameralnej w Słupsku odbędzie się wykład Romana Lewandowskiego Media, ciało, władza, czyli dwie dekady polskiej sztuki krytycznej.
Swoistym signum temporis polskiej sceny artystycznej lat 80. i 90. ubiegłego wieku była obecność krytycznego nurtu, który z jednej strony objawił dużej klasy talenty i interesujące zjawiska, z drugiej zaś sprawił, że niejednokrotnie wystawy artystów tego kręgu stały się obiektem kontrowersji i skandali. Te ostatnie, niezależnie od ich zasadności, sprawiły, że artyści i ich dzieła znaleźli się w centrum zainteresowania mediów oraz opinii publicznej.
Źródła tych ataków, formułowanych z reguły przez polityków, można bez wątpienia doszukać się w fakcie, że część twórców odsłaniała w swoich pracach kulisy i mechanizmy władzy, obnażała strategie kultury konsumpcyjnej lub też krytykowała społecznie akceptowane wzorce widzialności, cielesności czy „inności”.
Niewątpliwie pozytywnym aspektem tego stanu rzeczy był fakt, że w świadomości przeciętnego odbiorcy zaczęły funkcjonować dzieła odwołujące się do społecznego hic et nunc, co w rezultacie sprawiło, że zaistniały namiastki społecznego dialogu bądź dyskursu, który wcześniej z pewnością nie miałby miejsca. Był to także sposób na zaistnienie sztuki wyzyskującej szeroki asortymentów mediów (instalacja, performance, wideo, fotografia i in.).
Do kluczowych twórców tzw. polskiego nurtu sztuki krytycznej zalicza się m.in.: Przemysława Kwieka, Zofię Kulik, Katarzynę Kozyrę, Alicję Żebrowską, Zbigniewa Liberę, Jerzego Truszkowskiego, Roberta Rumasa, Grzegorza Klamana, Artura Żmijewskiego, Konrada Kuzyszyna, Pawła Althamera i Dorotę Nieznalską.
Roman Lewandowski – kurator, krytyk sztuki i wykładowca akademicki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2001 – 2002 prowadził Galerię Kronika w Bytomiu. Obecnie pracuje jako kurator w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Jest autorem ponad 250 publikacji w czasopismach, książkach i witrynach internetowych oraz ponad 100 wystaw w Polsce i za granicą (Dusseldorf, Bruksela, Miszkolc, Liege, Wenecja i in). Organizator sesji i sympozjów poświęconych problematyce sztuki współczesnej. W latach 2004-2006 był redaktorem naczelnym pisma Fort Sztuki.
12 stycznia 2011 roku o godzinie 18.00
Galeria Kameralna
ul. Partyzantów 31a
Słupsk