13 stycznia 2011 roku o godzinie 19.00 w warszawskiej Galerii Art New media odbędzie się wernisaż wystawy Zbigniewa Warpechowskiego Wlazł kotek na płotek.
Zbigniew Warpechowski podczas wystawy zaprezentuje rzeźby wykonane w większości z marmuru lub piaskowca, kojarzące się z czymś trwałym i rzeczywistym. Wystawiane obiekty mogą wydawać się przeciwieństwem dotychczas uprawianego przez Warpechowskiego performance, sztuki najbardziej ulotnej, niepozostawiającej po sobie żadnego materialnego śladu. Zestawienie prac tak różnych od siebie pod względem techniki wynika ze złożonej drogi, jaką przebył Warpechowski w swojej twórczości.
Warpechowski znany jest ze swej bezkompromisowej postawy, zarówno wobec sztuki, jak i współczesnej rzeczywistości. Ostatnio sam siebie nazywa konserwatystą awangardowym. W swoich performance poddaje krytyce życie pozbawione wartości i nastawione na konsumpcję. Podobne poglądy można odczytać w prezentowanych na wystawie rzeźbach (Norwid na widłach, Autorytet).
W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie, w piątek 14 stycznia o godzinie 18.00 w Galerii Art New media odbędzie się pokaz filmu Na wylot w reżyserii Grzegorza Królikiewicza ze scenografią Zbigniewa Warpechowskiego z 1972 roku. Podczas spotkania artyści zaprezentują również fragmenty spektaklu według Fausta zrealizowanego w 1976 roku dla Teatru Telewizji. Po pokazie odbędzie się spotkanie podczas którego artyści opowiedzą o swojej współpracy.
Sam Warpechowski uważa, że ambicją performance jest, aby uchwycić to, co jest wspólne wszystkim sztukom, czyli ten moment aktu twórczego, który poprzedza formalizację artystyczną. Wystawa pokaże Warpechowskiego, jako artystę wszechstronnego, jednocześnie konsekwentnego i nonkonformistycznego zarówno w poglądach, jak i w podejściu do sztuki.
Zbigniew Warpechowski -(ur. 1938) W latach 1956-1962 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, a w latach 1964-65 przez rok był studentem na Wydziale Form Przemysłowych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Utożsamiany przede wszystkim ze sztuką akcji, w latach 1962-1969 uprawia również malarstwo i poezję. Od 1967 roku zajmuje się głównie sztuką performance. W 1985 roku został członkiem Grupy Krakowskiej, a od 1986 roku należy do legendarnej Black Market. Wykonał scenografię do ośmiu filmów fabularnych, w tym czterech w reżyserii Grzegorza Królikiewicza. Jest autorem wielu książek m.in. Podręcznik (1990), Zasobnik (1998), Podnośnik (2001), Statecznik (2004). W 1997 roku Warpechowski otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za 30-letnią działalność w dziedzinie performance, a w roku 2003 nagrodę Sadzika.
13 stycznia 2011, godz. 19.00
Galeria Art NEW media
Krakowskie Przedmieście 41, Warszawa
1 komentarz
Jako uzupełnienie notki biograficznej – w roku 2009 odznaczony przez MKiDN Złotym Medalem Gloria Artis. Pozdrawiamy