23 stycznia 2011 roku o godz. 12.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się zwiedzanie wystawy Transmigracje. Po wystawie oprowadzać będzie Tadeusz Mysłowski, a o godzinie 15.00 Jani Konstantinovski Puntos.
Opowiedzą oni o swoich doświadczeniach związanych z tematem przewodnim wystawy. Obaj pojmują transmigrację nie tylko jako fizyczny aspekt przemieszczania się artysty i jego dzieł, ale także jako migrację myśli, konotacji, pamięci, źródeł inspiracji. Przybliżą widzom procesy twórcze, w wyniku których powstały zgromadzone na wystawie dzieła. Będzie to także okazja, do bezpośredniej rozmowy z artystami i zadania im pytań.
Wystawa konfrontuje dzieła dwóch artystów współczesnych, których doświadczenie życiowe i twórcze wpisuje się w kwestię transmigracji. Malarz, grafik, rzeźbiarz, autor instalacji i fotografik Tadeusz Mysłowski jest polskim twórcą mieszkającym w Nowym Jorku. Jani Konstantinovski Puntos to uprawiający grafikę, sztukę instalacji artysta pochodzenia greckiego tworzący w Polsce i USA. Artyści znają się i przyjaźnią od lat, parokrotnie pokazywali swoje prace podczas wspólnych wystaw.
Tadeusz Mysłowski – malarz, grafik, fotografik. Urodził się w 1943 roku w Piotrkowie koło Lublina. Absolwent malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1970 roku pracuje w Nowym Jorku. Od lat pozostaje wierny estetyce abstrakcji geometrycznej, wprowadza do niej jednak nowe wątki, nowe media i materiały. Inspiracji dla jego eksperymentów formalnych dopatrzyć się można przede wszystkim w tradycji konstruktywizmu – w twórczości Pieta Mondriana, Kazimierza Malewicza, Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Wacława Szpakowskiego, Henryka Berlewiego, Ludwiga Miesa van der Rohe.
Jani Konstantinovski Puntos – uprawia grafikę i sztukę instalacji. Urodził się w 1961 r. w Wałbrzychu, gdzie osiedliła się jego grecka rodzina, kiedy miał 11 lat wrócił z bliskimi do Macedonii. Zaczynał od tradycyjnej grafiki warsztatowej, w której szkolił się na wydziale grafiki krakowskiej ASP. Podyplomowe studia scenograficzne a także artystyczne kontakty z Jerzym Nowosielskim, Tadeuszem Kantorem, Emirem Kusturicą, Joelem Shapiro odcisnęły piętno na jego wyobraźni. Tworzy w Polsce i w USA, wciąż podróżuje, odkrywając dla siebie nowe terytoria podczas długich pobytów w krajach Europy, Azji, Ameryki (m.in. w Macedonii, Włoszech, Grecji, Australii, Indiach, Syrii, Emiratach Arabskich, Chinach, Japonii, Jordanii i USA).
23 stycznia 2011 roku
godz. 12.00 i 15.00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków