2 lutego 2011 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Faces in the Forest – wielkoformatowa kompozycja ceramiczna brytyjskiego artysty Michaela Flynna. Wystawę będzie można oglądać do 20 marca 2011 roku.
Praca Faces in the Forest jest jednym z etapów projektu Forest, w którym Michael Flynn przekonany, że źródła współczesnych wierzeń i współczesnej kultury europejskiej wywodzą się z wierzeń i kultur związanych z lasem, tropi ich ślady we współczesnym, otaczającym go świecie.
Flynn spędził ponad półtora roku studiując przedchrześcjańskie mity, wierzenia i legendy, badając tradycje karnawałowe w różnych częściach Europy, związek pomiędzy współczesnym Arlekinem i Dionizosem, czy wreszcie greckim Panem. Poszukiwanie źródeł kultury europejskiej doprowadziło Flynna do Polski, gdzie wszystkie badane wcześniej wątki znalazły swoje miejsce w nowym projekcie.
Projekt Forest w swojej genezie jest przede wszystkim polski – nie mógłby powstać bez wizyt w polskich muzeach etnograficznych, polskich lasach, na Świętej Górze Grabarce, w dolnośląskich Wambierzycach czy wreszcie uczestnictwa w Międzynarodowym Sympozjum Ceramiki Porcelana Inaczej w Wałbrzychu. Praca Faces in the Forest powstała we wrześniu 2010 podczas XXXIV-tego MSC Porcelana Inaczej.
Michael Flynn urodził się w 1947 roku w Wuppertalu. Jest absolwentem Birmingham College of Art (1963-1965). Początkowo zajmował się malarstwem, dopiero w latach siedemdziesiątych zainteresował się ceramiką. Edukację w tym zakresie pobierał Cardiff College of Art u Alana Barrett-Danesa. Jest członkiem prestiżowej Académie Internationale de la Céramique (AIC). Artysta prowadzi warsztaty ceramiczne dla młodych adeptów tej dyscypliny na uczelniach na całym świecie. Jego prace znajdują się w największych kolekcjach m.in.: Victoria&Alber Museum w Londynie, Muzeum Sztuk Użytkowych w Pradze, Gardiner Museum w Toronto i Muzeum Sztuk Użytkowych w Kolonii.
Flynn specjalizuje się w ceramice figuratywnej. Jego dzieła, powstające często w ramach rozbudowanych cykli, odwołują się do bogatej tradycji tego gatunku. Narracyjnie konstruowane figuralne kompozycje czerpią inspiracje z najrozmaitszych źródeł antycznych mitów, zapomnianych wierzeń, dawnych rytuałów. Flynn znakomicie operując ceramiczną materią stwarza uwodzące drobiazgowością szczegółów światy niekiedy przesycone erotyzmem, niemal zawsze naznaczone elementami dyskretnego sarkazmu wobec ukazywanych postaci.
Kuratorka: Barbara Banaś
2 lutego 2011 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Otwarcie wystawy Michaela Flynna, Faces in the Forest
Wystawę będzie można oglądać do 20 marca 2011 roku