W dniach od 29 kwietnia do 1 maja 2011 roku odbędzie się Spotkanie na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie podczas 13. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy.
Przegląd Filmowy Kino na Granicy to festiwal znany polskim widzom od już 12 lat. Co roku na przełomie kwietnia i maja odbywa się nad Olzą święto polskiego, czeskiego i słowackiego kina, podczas którego w przyjaznej i kameralnej atmosferze pogranicznego Cieszyna twórcy z krajów grupy Wyszehradzkiej spotykają się ze swoimi miłośnikami.
Od dwóch lat Przeglądowi towarzyszy Spotkanie na Granicy – impreza skierowana do profesjonalistów z branży filmowej. Podczas dwóch minionych edycji producenci, dystrybutorzy i programerzy festiwali filmowych z Czech, Słowacji i Polski mogli zapoznać się z najnowszymi filmami z tych krajów oraz z filmami, które są na etapie produkcji i poszukują w tych krajach koproducentów.
10 filmów sezonu 2009/2010 i 16 projektów w produkcji, ponad 50 gości z Czech, Słowacji i Polski, w tym m.in. Petr Zelenka, Maria Sadowska, Jaroslav Vojtek, Jan Komasa, Zuzana Liova – tak w dużym skrócie wyglądała ubiegłoroczna edycja Spotkania. O tym, jak wysoki był poziom programu poprzedniej edycji, niech zaświadczy fakt, że dwa filmy, które zostały zaprezentowane jako projekty w produkcji, znalazły się w programie tegorocznego Berlinale. Są to Dom Zuzany Liovej i Sala samobójców Jana Komasy.
Właśnie rusza nabór projektów na tegoroczną, trzecią już, edycję Spotkania na Granicy. Termin zgłaszania projektów do pitchingu i filmów do prezentacji filmów z sezonu 2010/2011 upływa 10 marca. Oprócz stałych gości Spotkania – czyli przedstawicieli branży filmowej z Czech, Słowacji i Polski – organizatorzy postanowili zaprosić w tym roku również przedstawicieli Węgier.
Od swojej pierwszej edycji w 1999r. Kino na Granicy jest miejscem spotkań artystów z Czech, Słowacji, i Polski – mówi Dyrektor Festiwalu, Jolanta Dygoś – Naturalną konsekwencją tej sytuacji było stworzenie bardziej oficjalnej platformy do tych spotkań, i to właśnie legło u podstaw zorganizowania pierwszej edycji Spotkania na Granicy w 2009r. Początkowo impreza była skierowana tylko do producentów i dystrybutorów z Czech, Słowacji i Polski, ale ponieważ mamy również w programie filmowym akcent węgierski, naturalną tego konsekwencją jest zaproszenie do udziału w Spotkaniu również węgierskich profesjonalistów. Mamy nadzieję, że przyjmą oni nasze zaproszenie i podobnie jak ich koledzy z Czech, Słowacji i Polski będą się cieszyć inspirującą atmosferą Kina na Granicy i wiosennego Cieszyna.
Do programu Spotkania można zgłaszać filmy, będące na wszystkich etapach produkcji, których jednym z krajów producenckich są Czechy, Słowacja, Węgry lub Polska. Szczególnie preferowane są projekty, których producenci poszukują koproducenta w jednym z tych krajów, ale nie jest to warunek konieczny. Powinny to być projekty pełnometrażowych filmów fabularnych lub dokumentalnych. Podczas Spotkania projekty będą prezentowane w formie pitchingu w języku angielskim. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu dla dwóch przedstawicieli każdego z projektów (producenta oraz reżysera lub scenarzysty).
Integralną częścią programu Spotkania jest również prezentacja najnowszych filmów sezonu 2010/2011. W związku z tym, iż często są to filmy przed oficjalną premierą festiwalową i marketową, uczestnicy Spotkania zapoznają się tylko z ich fragmentami bądź zwiastunami.