26 lutego 2011 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się ogólnopolski finał cyklu imprez architektonicznych Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo 2010/11. W czasie spotkania z młodymi pracowniami architektonicznymi z całej Polski będzie można zobaczyć na żywo, jak wygląda praca architektów, posłuchać, czym jest dla nich architektura, a pod koniec dnia wziąć udział w wyborze najlepszego projektu. Specjalnym gościem finału będzie niemiecki architekt Daniel Dendra.
Wrocławska impreza jest ukoronowaniem długiego procesu poszukiwania w całej Polsce najciekawszych, młodych zespołów architektonicznych. Przez cały 2010 rok toczyły się w całym kraju eliminacje regionalne. Zaproszone, młode zespoły architektoniczne projektowały w ciągu 10 godzin budynki o zdefiniowanej lokalizacji, programie i funkcji. Wyniki pracy projektantów, pokazane w postaci prezentacji oraz modelu, były demokratycznie oceniane przez publiczność. Wyłonione w siedmiu miastach Polski najlepsze zespoły 26 lutego do wezmą udział w wydarzeniu kończącym drugą edycję tej imprezy.
Wśród finalistów znalazły się następujące pracownie: Tabanda z Gdańsk, Modero Architekci z Katowic, Narchitektura z Krakowa, Libido Architects z Łodzi, Mode:lina architekci z Poznania, +48 Grupa Projektowa z Warszawy, KameleonLab z Wrocławia. Temat projektu finałowego zostanie ujawniony dopiero podczas otwarcia imprezy. Już dziś jednak wiadomo, że jedno z pytań z jakim zostaną skonfrontowani młodzi architekci będzie dotyczyło ich stosunku do ekologii i zielonej architektury. Był to motyw przewodni Akcji-Kreacji 2010. W czasie finału specjalny wykład wygłosi Daniel Dendra.
Daniel Dendra – założyciel pracowni anOtherArchitect – multidyscyplinarnej platformy projektowej ukierunkowanej na badanie strategii zrównoważonego rozwoju, powiązań pomiędzy sieciami wirtualnymi a materialną stroną architektury oraz procesów urbanistycznych. W swoich działaniach łączy ona pracę architektów, artystów, projektantów mody, architektów krajobrazu, ekologów i inżynierów. W 2008 roku pracownia anOtherArchitect była nominowana do międzynarodowej nagrody im. Jakowa Czernikowa. PraceaA były prezentowane między innymi podczas Royal Academy Summer Show 2008, Model Festival w Budapeszcie, Parametric Prototypes 2009 w Xian (Chiny), 20+ w Kairze i podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku.
Przed założeniem aA Daniel Dendra pracował dla wielu biur architektonicznych w Londynie, Moskwie, Düsseldorfie i Rotterdamie, między innymi A.M.O. Rema Koolhaasa i Zaha Hadid Architects. Był zaangażowany w projekty różnej skali – od planów regionalnych (Hollocore, A.M.O., 2002) i urbanistycznych, przez projekty architektoniczne, po projektowanie wystaw (Spymaker. Londyn i Indianapolis 2006) i niewielkich instalacji (Urban Nebula, Londyn 2007). 0d 2007 roku prowadzi pracownię i wykłada w Instytucie Architektury w Dessau (Bauhaus Dessau), a od 2010 roku wspólnie z Thomasem Auerem prowadzi pracownię GREENlab na Ecole Spéciale d´Architecture w Paryżu. W 2008 roku był kuratorem festiwalu młodych architektów CANaction w Kijowie. Jest jednym z założycieli platformy OpenSourceDesign Network: OpenSimSim.
Program imprezy finałowej
26 luty, Muzeum Architektury we Wrocławiu (ul. Bernardyńska 5)
- 10.00 Start – prezentacja tematu, początek projektowania
- 15.30 Manifesty – prezentacje uczestników
- 17.30 Wykład – anOtherArchitect : Daniel Dendra – Walk This Way
- 19.00 Prezentacje projektów
- 20.00 Finał / głosowanie / ogłoszenie wyników / wręczenie nagród
Akcja-kreacja. Projektowanie na żywo jest to specjalny program przygotowany z myślą o przybliżeniu publiczności istoty pracy architektów oraz umożliwieniu najciekawszym, młodym zespołom architektonicznym pokazania swojej sprawności zawodowej w trakcie rywalizacji. Impreza ma formę konkursu kompetencji. Zaproszone, młode zespoły architektoniczne mają zaprojektować w ciągu 10 godzin budynek o zdefiniowanej lokalizacji, programie i funkcji. Wyniki pracy projektantów, pokazane w postaci prezentacji oraz modelu, są demokratycznie oceniane przez publiczność.
26 lutego 2011 r.
Muzeum Architektury we Wrocławiu