15 lutego 2011 r. o godz. 17.30, w sali wystawowej Galeria Sztuki Współczesnej. Pokaz 4 w gmachu głównym Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, przy pl. Jana III Sobieskiego 2 odbędzie się spotkanie promocyjne, podczas którego zaprezentowana zostanie książka Kolekcja współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Katalog nabytków z lat 2003-2009. Autorem publikacji jest Marek Meschnik, kierujący Działem Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Moderatorem spotkania będzie prof. dr hab. Tadeusz Sławek, a do dyskusji zostali zaproszeni Jaromir Jedliński, Marian Oslislo i Andrzej Starmach.
Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, wykładowca uniwersytecki. W latach 1991-1994 był prodziekanem wydziału filologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a od 1996 do 2002 rektorem tejże uczelni. Obecnie kieruje Katedrą Literatury Porównawczej. W latach 80. i 90. prowadził wykłady na uczelniach wyższych w Norwich, Stanfordzie i w Neapolu.
Od ponad dwudziestu pięciu lat współpracuje z kontrabasistą i kompozytorem muzyki Bogdanem Mizerskim. Członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN, członek Prezydium Komitetu Polska w Zjednoczonej Europie PAN, członek Prezydium Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Przewodniczący Rady Programowej ESK 2016.
Jaromir Jedliński – studiował historię sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Courtauld Institute, University of London. Uczestnik ruchu kultury niezależnej w latach 70. i 80. Członek CIMAM (Międzynarodowy Komitet Muzeów Sztuki Nowoczesnej) przy ICOM (Międzynarodowej Radzie Muzeów) – UNESCO; członek AICA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki). W latach 1991- 1996 dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie pracował od 1980 roku.
W latach 2006-2008 kierownik Galerii Foksal w Warszawie. Wykładał wiedzę o sztuce oraz wystawiennictwie i muzeologię, m. in. w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i TV w Łodzi, w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) i w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. Organizator wielu wystaw, współautor filmów o sztuce, obecnie niezależny kurator. Członek Rady Muzealnej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Marian Oslislo – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2001 r. prowadzi Pracownię Nowych Mediów. Uprawia grafikę projektową i artystyczną. Prezentował swoje projekty, plakaty i grafiki m.in. w Lahti, Moskwie, Bratysławie, Ninbo (Chiny), Lublianie, Pradze, Ogakhi, Berlinie, Paryżu, Brukseli i Essen. Oprócz pracy projektowej i dydaktycznej, zajmuje się różnymi działaniami z obszaru współczesnej kultury – festiwalami, wystawami, sympozjami, warsztatami dizajnerskimi, międzynarodowymi projektami kulturalnymi.
Andrzej Starmach – marszand, historyk sztuki i kolekcjoner. Prowadzi w Krakowie Starmach Gallery, w której prezentowane są głównie dzieła polskich artystów współczesnych. W 2002 roku Andrzej Starmach został nagrodzony Paszportem Polityki dla kreatora kultury. Został uhonorowany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2009 roku.
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wydało katalog jednego ze swoich zbiorów, obejmujący kolekcję współczesnej sztuki polskiej. Autorem tej cennej pozycji wydawniczej jest Marek Meschnik.
Stanowiący trzon publikacji naukowy katalog zawiera 325 pozycji opatrzonych szczegółowymi opisami obiektów oraz notami biograficznymi twórców. Na 480 stronach zaprezentowano ponad 600 doskonałej jakości reprodukcji wszystkich prac pozyskanych do kolekcji w latach 2003 – 2009. Zapowiadający część katalogową esej, omawiający kolekcję i charakteryzujący twórczość autorów zamieszczonych prac, jest ważnym przyczynkiem do historii gromadzenia tego zbioru. Narrację wzbogacają ilustracje dokumentujące wystawy artystyczne organizowane w Muzeum Górnośląskim na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.
Ta oczekiwana pozycja wydawnicza, niezwykle istotna pod względem poznawczym i naukowym, to prawdziwa skarbnica ważnych dla historii sztuki polskiej informacji o zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Bogaty materiał tekstowy i ilustracyjny sprawia, że katalog stanowi najobszerniejszy z dotychczas opublikowanych prezentacji zasobów bytomskiej kolekcji, jednej
z ważniejszych publicznych kolekcji w Polsce. Jak czytamy we wstępie do książki: Jakość merytoryczna kolekcji, nasycenie jej dziełami aspirującymi do miana emblematycznych obiektów współczesnej sztuki polskiej, pozwala formułować tezę o jej pierwszorzędnym znaczeniu.
Marek Meschnik, Kolekcja współczesnej sztuki polskiej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Katalog nabytków z lat 2003-2009 /Polish Contemporary Art Collection of the Upper Silesian Museum in Bytom. Catalogue of the 2003-2009 acquisitions, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Bytom 2010
ISBN 978-83-88880-56-8