W dniach od 17 lutego do 10 kwietnia 2011 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wystawa Współczesna architektura Słowenii. Wernisaż połączony z wykładem Andreja Hrausky’ego odbędzie się 17 lutego 2011 roku o godzinie 17.00.
Architektura ma dwie twarze. Z jednej strony jest zjawiskiem globalnym, kształtowanym przez mody i style o zasięgu ponadregionalnym; z drugiej, posiada charakter lokalny , będąc indywidualną odpowiedzią na specyficzną dla danego obszaru sytuację społeczną, kulturową i ekonomiczną, w jakiej tworzą architekci.
Właśnie ta różnorodność tworzy bogactwo architektury, jej koloryt i atmosferę, czyli to, co najbardziej interesujące i o czym warto opowiadać w formie wystawy.
Architektura Słowenii jest kształtowana przez warunki, w których powstaje – przez specyfikę inwestorów, historyczne dziedzictwo, położenie geograficzne i wiele innych czynników.
Wystawa Współczesna architektura Słowenii prezentowana we wrocławskim Muzeum Architektury, przedstawia aktualną sytuację tamtejszego architektonicznego rzemiosła. Autorzy wystawy – Andrej Hrausky i Maya Ivanič – pokazują obiekty zrealizowane w ciągu ostatnich 10 lat, nie jako osobne zjawisko, ale jako wynik wielowiekowego rozwoju kraju.
W każdym prezentowanym projekcie można odnaleźć wyraźne odniesienia do kontekstu, w którym usytuowany jest dany budynek i dbałość o zachowanie jego charakteru, zręczność w posługiwaniu się materiałami oraz precyzję opracowania detali – wartości uznawane za najważniejsze w architekturze Słowenii.
Nie są one współczesnym wynalazkiem – wynikają z kultury środkowoeuropejskiej i tradycji słoweńskiej szkoły architektonicznej, której prekursorem był Jože Plečnik – bez wątpienia najważniejszy słoweński architekt.
Wernisaż: 17 lutego 2011 roku o godzinie 17.00
Wystawa czynna do 10 kwietnia 2011 roku
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5
Wrocław