18 i 19 lutego 2011 roku w krakowskim Teatrze Barakah będzie można zobaczyć. Spektakl w niekonwencjonalny sposób opowiada o problemach nękających obywateli socjalistycznego państwa, które właśnie próbuje przeistoczyć się w kraj demokratyczny.
Miejscem spotkań bohaterów jest tytułowa damska toaleta, to w niej w ciągu jednej nocy splatają się drogi kilkunastu bohaterów – głównie kobiet. Bohaterki znajdują się w przełomowych chwilach swojego życia. Są wśród nich tzw. kury domowe, jak i te kobiety, które odniosły sukces zawodowy czy finansowy – zwykle kosztem życia prywatnego. Damska toaleta klimatem, charakterem postaci oraz problematyką przywodzi na myśl filmy Pedra Almodovara. Opowiada o ludziach z różnych warstw społecznych, o wyobcowaniu, niezrozumieniu, próbach przełamywania barier.
Narkotyki, śmierć, alkohol, polityka, miłość, zdrada, przybieranie masek – wszystko to przewija się w sztuce niczym w kalejdoskopie. Mikroświat Damskiej toalety w soczewce skupia cały przekrój społeczny; kraj podzielony, spolaryzowany między dwie grupy społeczne – biednych i bogatych.
Rodolfo Santana – autor Damskiej toalety, zdobywca wielu prestiżowych nagród w Wenezueli i za granicą, autor ponad stu sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych oraz librett.
Rubi Birden – tłumaczka Damskiej toalety na język polski, przekłada z angielskiego oraz hiszpańskiego. W jej dorobku są przekłady dzieł Marsha Norman, David Barbero, Rafael Mendizabal.
reżyseria: Ana Nowicka
scenografia: Pole
montaż: La Kostka
kostiumy: Joanna Polewka
muzyka: Krzysztof Figurski
obsada: Lidia Bogaczówna, Małgorzata Brożonowicz-Sienkiewicz, Monika Kufel, Maja Kubacka, Marta Marianna Gortych, Ewa Breguła, Ana Nowicka, Magdalena Kozińska, Zuzanna Skolias, Agnieszka Bała, Marta Ledwoń, Jan Mancewicz, Tomasz Kudłaty
Polska prapremiera: 12 czerwca 2009 r. w Teatrze BARAKAH