W dniach od 9 do 15 maja 2011 roku w Krakowie odbędzie się 2. Festiwal Literacki Czesława Miłosza. Blisko dwustu pisarzy, poetów, tłumaczy i znawców twórczości Czesława Miłosza z czterech kontynentów, w tym przyjaciele Noblisty, krytycy i znawcy jego twórczości, historycy literatury, ale także młodzi gniewni dyskutujący ze spuścizną poetycką i eseistyczną Czesława Miłosza spotkają się podczas 2. Festiwalu Literackiego Czesława Miłosza.
Druga edycja festiwalu, organizowana pod hasłem Rodzinna Europa, rozpocznie się 9 maja i potrwa tydzień. Wydarzenie będzie najważniejszym akcentem polskich obchodów Roku Miłosza ogłoszonego przez Sejm RP i Parlament Litwy w związku z setną rocznicą urodzin Poety. Udział w Festiwalu potwierdzili dotychczas m.in.: Wisława Szymborska, Derek Walcott, Timothy Garton Ash, John Banville, Breyten Breytenbach, Bei Dao, John Gray, Robert Hass, Jane Hirschfield, Amin Maalouf, Zadie Smith, Thomas Venclova, Adam Zagajewski, Ołeh Łyszeha i Helen Vendler. Dyrektorem programowym Festiwalu jest Jerzy Illg.
Festiwal jest kontynuacją Krakowskich Spotkań Poetów zorganizowanych w roku 1997 i 2000 pod patronatem i z udziałem obojga polskich literackich noblistów – a także pierwszej edycji Festiwalu Literackiego Czesława Miłosza, zatytułowanej Zniewolony umysł, zorganizowanej w październiku 2009 roku. Na program drugiej edycji Festiwalu Czesława Miłosza złożą się: wieczory poetyckie, dyskusje panelowe, indywidualne spotkania autorskie gości Festiwalu, koncerty, premiery i prezentacje książek, przegląd filmów o Czesławie Miłoszu, sesja naukowa zorganizowana na Uniwersytecie Jagiellońskim, warsztaty tłumaczy Czesława Miłosza.
Wśród WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH znajdzie się kilkudniowy przegląd filmów dokumentalnych o Czesławie Miłoszu, pokazy multimedialne oraz premiery i prezentacje książek przygotowanych w związku z Rokiem Miłosza przez: Fundację Zeszytów Literackich, Wydawnictwo Literackie, W.A.B., Czytelnika i Znak. Będą wśród nich m.in.: pomnikowa biografia Miłosza autorstwa Andrzeja Franaszka, Wiersze zebrane, korespondencja z Iwaszkiewiczem, Jeleńskim, Giedroyciem, Olą i Aleksandrem Watami.