17 lutego 2011 roku o godzinie 17.00 w księgarni Akcent w Białymstoku odbędzie się spotkanie promocyjne książki Grzegorza Nowika Zanim złamano Enigmę… rozszyfrowano Rewolucję. Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920.
O Enigmie każdy z nas coś słyszał, o Rewolucji mało kto wie. Był to tajny szyfr stosowany przez bolszewików w czasie wojny 1920 r. Szyfr złamany przez polskich kryptologów i radiowywiad wojskowy. Szczegóły tej, jednej z najtajniejszych operacji, przedstawia w swojej książce Grzegorz Nowik.
Geneza i dokonania najmłodszej, najnowocześniejszej i najgłębiej utajnionej gałęzi polskiego wywiadu wojskowego – radiowywiadu i kryptologii są przedmiotem dwóch znakomitych książek Grzegorza Nowika. Najnowszy tom, zatytułowany Zanim złamano Enigmę… rozszyfrowano Rewolucję ukazał się w 2010 roku. Książka ta dopełnia pierwszą część monografii pt. Zanim złamano Enigmę, wydaną w 2005 r.
Słowo rewolucja ma tutaj podwójne znaczenie. Taką nazwę nosił szyfr wprowadzony przez Rosjan w przededniu szturmu Warszawy. Symbolizuje ono też zatrzymanie nad Wisłą bolszewickiej rewolucji niesionej w 1920 r. na bagnetach Armii Czerwonej.
Szczegółowy opis działań tej najmłodszej i najgłębiej utajnionej gałęzi polskiego wywiadu wojskowego, zawarty w książkach Grzegorza Nowika tworzy zupełnie nowy obraz wojny z bolszewikami, pokazany przez pryzmat decyzji podejmowanych przez polskie sztaby na podstawie danych uzyskanych z nasłuchu korespondencji nieprzyjaciela.
Jan Kowalewski, szef polskiego radiowywiadu napisał po kilkudziesięciu latach: Strona polska posiadała w 1920 roku doskonałe wiadomości o planach i sytuacji nieprzyjaciela, uzyskane drogą dobrze zorganizowanego podsłuchu radiotelegraficznego i sprawnego rozwiązywania jego tajnych szyfrów. Dzięki otrzymanym w ten sposób informacjom sztab polski był lepiej zorientowany o ruchach, siłach i zamiarach nieprzyjaciela, aniżeli dowódcy poszczególnych grup sowieckich.
Profesor Karol Olejnik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu stwierdził: Omawiana praca jest bezsprzecznie wydarzeniem naukowym, którego konsekwencją stała się konieczność polemiki z dotychczasowymi poglądami, niejednokrotnie bardzo mocno w nauce utrwalonymi.
17 lutego 2011 r., godz. 17.00
Księgarnia Akcent
ul. Kitlińskiego 7
Białystok