22 lutego 2011 roku i godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach programu edukacyjnego: Muzeum Otwarte, na który składają się wykłady, spotkania, rozmowy i warsztaty. Program Muzeum Otwartego inspiruje się teorią Formy Otwartej Oskara Hansena. W jego duchu nacisk będzie położony na proces wspólnego uczenia się, który zastępuje tradycyjne hierarchiczne przekazywanie wiedzy.
Jest to program będący eksperymentem na wielu poziomach. Cykle wykładów, tematycznie bardzo różnorodne, są otwarte na korekty, krytykę i współudział słuchaczy. Warsztaty dla dzieci i młodzieży zdecydowaliśmy się powierzyć bezpośrednim uczniom i kontynuatorom tradycji Hansenowskiej. Tutaj metody Formy Otwartej zostaną praktycznie przećwiczone: Wiktor Gutt poprowadzi Inicjacje dziecięce, Grzegorz Kowalski zaprosi młodzież gimnazjalną do wykonania słynnego ćwiczenia Obszar wspólny, Obszar własny, a Zbigniew Libera wspólnie z młodzieżą licealną zrealizuje Działania z kamerą.
22 lutego zaplanowano m.in. wykład, który poprowadzi Krzysztof Pijarski z cyklu Po końcu fotoreportażu, któremu towarzyszyć będzie projekcja filmu Renzo Martensa Enjoy Poverty – Episode III.
Krzysztof Pijarski jest fotografem, historykiem sztuki i tłumaczem, wykładowcą w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i w łódzkiej Szkole Filmowej.
W ramach cykli w najbliższym czasie w programie Muzeum Otwartego: Gdzie jest Muzeum?, cykl przygotowany przez Joannę Mytkowską i Sebastiana Cichockiego, który stawia pytanie o krytyczną rolę muzeum w obrębie współczesnej kultury. Z kolei Edwin Bendyk w cyklu Spisek kultury będzie pytał o to dlaczego ta kultura legitymizuje neoliberalizm? Mister Warszawy 50 lat później to seria spotkań Tomasza Fudali z najmłodszym pokoleniem polskich historyków i krytyków architektury, prezentujących najważniejsze zjawiska w projektowaniu doby PRL.
W seriach spotkań Zwrot performatywny. O relacjach pomiędzy teatrem, tańcem i sztukami wizualnymi Any Janevski i Joanny Warszy oraz Re:forma. Pomiędzy kinem a sztuką Łukasza Rondudy i Kuby Mikurdy Muzeum otwiera się na środowisko teatru, tańca i filmu. Krzysztof Pijarski w cyklu wykładów i spotkań Po końcu fotoreportażu podejmie tematy z pogranicza sztuk wizualnych, fotografii i współczesnej filozofii.