Głośny dokument Chodorokowski Cyrila Tuschiego o Michaile Chodorkowskim – byłym szefie naftowego giganta Jukos, najbardziej strzeżonym więźniu politycznym Rosji skazanym w zakończonym niedawno procesie na 14 lat łagru za rzekomą kradzież 218 milionów ton ropy z własnej firmy, znajdzie się w programie tegorocznego festiwalu PLANETE DOC (6-15 maja).
Film będzie jednym z highlightów nowej sekcji Na Wschodzie bez zmian, w której zostaną zaprezentowane najlepsze filmy dokumentalne ostatniego roku poświęcone współczesnej Rosji. Pokazom będzie towarzyszyć debata z udziałem ekspertów i reżyserów.
O nagrodę główną MILLENNIUM AWARD i 8000 euro zawalczą najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne wyprodukowane w ostatnim roku na świecie, w tym nowości z Berlinale i Sundance, m. in.:
• nakręcony w trójwymiarowej technice (3D) najnowszy film Wernera Herzoga Jaskinia zapomnianych snów – jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku 2010 według prestiżowego magazynu Cahiers du Cinéma, sensacja tegorocznego Berlinale
• Baza Armadillo Janusa Metza – największy sukces kina dokumentalnego 2010 roku (w samej 5,5-milionowej Danii film obejrzało przeszło 155 tysięcy widzów), zdobywca nagrody głównej na festiwalu IDFA w Amsterdamie
• biograficzne Życie Jane Lorenza Knauera o życiu jednej z najbardziej znanych na świecie ikon ekologii, badaczce zachowań szympansów i działaczce społecznej Jane Goodall – ambasadorkami filmu są m.in. Angelina Jolie i Martyna Wojciechowska, a Jane Goodall będzie gościem festiwalu.
Podobnie jak w poprzednich latach, 8. edycję festiwalu PLANETE DOC odwiedzą znakomici goście – zarówno filmowcy, jak i znane osobistości spoza świata filmu. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jane Goodall. Już po raz drugi festiwal PLANETE DOC odwiedzi również ikona eksperymentalnego kina dokumentalnego, nauczyciel Larsa von Triera – Jørgen Leth. Reżyser przyjedzie do Warszawy ze swoim najnowszym autobiograficznym filmem Erotic Man, w którym w poruszający sposób opowiada o melancholii seksualnej dojrzałego mężczyzny.
W programie festiwalu znajdą się także nowe konkursy i sekcje tematyczne. Najlepsze filmy dokumentalne poświęcone sztuce, artystom i wydarzeniom artystycznym zawalczą o nagrodę Doc Art Award i 2000 euro. Z kolei autorzy najlepszych zdjęć staną do wyścigu o nagrodę Canon Cinematography Award oraz 8000 euro. Będzie to pierwsza na świecie nagroda przyznawana operatorowi zdjęć w dokumencie wręczana na festiwalu filmów dokumentalnych.
W programie festiwalu pojawi się nowa sekcja tematyczna Na Wschodzie bez zmian poświęcona współczesnej Rosji oraz Czasoprzestrzeń prezentująca filmy o wyjątkowych miejscach na świecie.
Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku projekcjom będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń specjalnych – m.in. spotkania z twórcami, imprezy muzyczne, koncerty, warsztaty oraz debaty poświęcone najbardziej palącym problemom globalnym i lokalnym: autonomii energetycznej (debata odbędzie się równolegle w kilku miastach w Polsce w ramach projektu weekend z cyfrowym PLANETE DOC), zbrojnej obecności Polski w Afganistanie, konfliktowi na Bliskim Wschodzie i wartości życia, obecnej sytuacji w Rosji oraz barierom rozwoju kreatywności w Polsce.
Podobnie jak w zeszłym roku, w dniach 6-8 maja odbędzie się weekend z cyfrowym PLANETE DOC, w ramach którego wybrane filmy z programu festiwalu trafią do kin na terenie całego kraju i zostaną pokazane jednocześnie w 20 miastach w Polsce. Dzięki temu nowatorskiemu, unikalnemu na skalę europejską projektowi, tysiące widzów będą mogły obejrzeć wybrane filmy w tym samym czasie co warszawska publiczność, a tym samym wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce i poczuć się prawdziwymi mieszkańcami globalnej wioski.
Festiwal PLANETE DOC odbędzie się w dniach 6-15 maja w stołecznych Kinotece, Muranowie i Iluzjonie, a w dniach 6-8 maja w ramach weekendu z cyfrowym PLANETE DOC w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce.