27 lutego 2011 roku o godzinie 16.15 w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu odbędzie się koncert fortepianowy Magdaleny Hirsz i Wojciecha Jasińskiego.
W programie:
- Franz Schubert (1797‑1928) − Fantazja f-moll D 940
- Maurice Ravel (1875‑1937) − Ma Mère l’Oye (Moja matka gęś)
- Robert Schumann (1810‑1856) − Bilder aus Osten op. 66 (Obrazy ze Wschodu)
- Johannes Brahms (1833‑1897) − Walce op. 39
Magdalena Hirsz naukę gry na fortepianie rozpoczęła w swoim rodzinnym mieście Skierniewicach, następnie kontynuowała ją w Szkole Muzycznej im. J. Elsnera w Warszawie. Po ukończeniu liceum Magdalena wyjechała do Szwajcarii i rozpoczęła studia w Konserwatorium Muzycznym w Genewie u prof. Elisabeth Athanassovej i prof. Sebastiana Rislera oraz studia muzykologiczne na Uniwersytecie Genewskim pod kierunkiem wybitnego profesora Jean-Jacques’a Eigeldingera. Dzięki stypendium Fundacji Rothschilda kontynuowała naukę u pianisty i pedagoga Pawła Kamasy i Güntera Reinholda, ucznia Messiaena. Brała także udział w kursach mistrzowskich Aleksieja Gołowina, Ricarda Castro, Lwa Naumowa, Diny Joffe i Eugena Indijća.
Oprócz występów solowych Magdalena zajmuje się kameralistyką, w Genewie współpracowała z wiolonczelistą Danilą Iwanowem oraz skrzypaczką Eleną Listratową. W 2006 roku założyła trio Appassionato, którego repertuar obejmuje także muzykę XX wieku oraz dzieła nieodkrytych kompozytorów. Od 2008 r. koncertuje ze skrzypkiem Piotrem Kwaśnym. Obok działalności koncertowej jej drugą pasją jest pedagogika. Aktualnie prowadzi klasę fortepianu i kameralistyki w szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym Zimowych Spotkań Pianistycznych pt. Debussy − poezja dźwięków.
Wojciech Jasiński pierwsze lekcje fortepianu pobierał u prof. Zofii Torricelli w Lublinie. W 2000 roku ukończył studia w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj oraz kameralistykę w klasie prof. Jerzego Marchwińskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 2002-2006, po otrzymaniu stypendium Rządu Szwajcarskiego – ESKAS, studiował w Hochschule der Künste w Brnie w klasie fortepianu i interpretacji pieśni prof. Tomasza Herbuta. W tym okresie współpracował również z prof. Homero Franceschem w Hochschule für Musik und Theater w Zurychu. Od 2006 roku pracuje w klasie skrzypiec i śpiewu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. J. Elsnera i Z. Brzewskiego w Warszawie. Jest laureatem I nagrody w konkursie Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego z orkiestrą (g- moll op. 16 S. Prokofiewa).
W 1998 roku na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem otrzymał pierwsze miejsce, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Instytutu Polskiego w Rzymie. W 2002 roku na VI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną fundacji Gaudeamus za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego. Wojciech Jasiński prowadzi aktywną działalność koncertową zarówno jako solista, jak i kameralista.
27 lutego 2011 r., godz. 16.15
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
ul. Benedyktyńska 37
Tyniec